در حالی که دست‌کم یک‌ماه تا زمان خروج سربازان آمریکایی از افغانستان مطابق به توافق‌نامۀ دوحه مانده، منابع نزدیک به طالبان می‌گویند، آمریکا از طالبان خواسته است که فرصت دهند تا حضور سربازان این کشور در افغانستان از سه تا شش ماه تمدید شود. اما محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در گفت‌وگو با سلام‌وطندار با رد این گزارش‌ها می‌گوید که آمریکا چنین درخواستی از این گروه نداشته است.

سیداکبرآغا، از منابع نزدیک به طالبان نیز با تأیید گفته‌های سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر می‌گوید که طالبان هیچ‌گاهی چنین درخواستی را نمی‌پذیرند. به گفتۀ او، بهتر است آمریکا مطابق به توافق‌نامۀ دوحه نظامیانش را از افغانستان بیرون کند.

سیداکبرآغا می‌گوید: «فکر نکنم که آمریکایی‌ها در زمان معینش از افغانستان بیرون شوند، باز هم یک بهانۀ جدید خواهند کرد. اما حرف خوب این است که جامعۀ جهانی باید ناظر باشد و نظارت کند که آمریکایی‌ها در زمان مشخصش از افغانستان بیرون شوند.»

هرچند بر بنیاد توافق‌نامۀ آمریکا و طالبان که در ماه حوت سال ۱۳۹۸ میان طالبان و زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان در قطر به امضا رسید، نظامیان آمریکایی باید در تاریخ اول ماه می ام‌سال از افغانستان بیرون شوند؛ اما دولت جدید آمریکا هم‌واره تأکید کرده است که اول می ممکن تاریخ مناسب برای خروج سربازان این کشور از افغانستان نباشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: