هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح گروه طالبان تأخیر در گفت‌وگوهای صلح را بی‌اساس خواند.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به سلام‌وطندار می‌گوید که بحث روی دستور کار/آجندا دور دوم گفت‌وگوهای صلح به تأخیر نیفتاده است. او می‌گوید که برای بحث بیش‌تر روی برخی موضوع‌ها نشست‌های میان‌ تیمی برگزار کرده‌اند و این نشست‌ها هر روز ادامه دارد.

او می‌گوید: «این موضوع حقیقت ندارد. روند گفت‌وگوها به همه معلوم است و در هر جای دنیا که گفت‌وگوهایی انجام می‌شود، چنین نیست که هر روز نشست وجود داشته باشد. گه‌گاهی برای درست‌کردن برخی موضوع‌ها به نشست‌های میان خودی نیاز است.»

طالبان در حالی تأخیر در بحث روی دستور کار گفت‌وگوهای صلح را رد می‌کنند که پیش از این شماری از رسانه‌ها گزارش داده بودند، بحث روی دستور کار گفت‌‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان دولت افغانستان و طالبان به تأخیر افتاده است.

محمدحسن حقیار، عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های طالبان و دولت تنها دو بار برگزار شده و پس از آن متوقف شده است و گفت‌وگوها تا آغاز کار جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا متوقف خواهد ماند. او حکومت را مسئول عدم آغاز گفت‌وگوها می‌داند و می‌گوید، حکومت انتظار دارد که با آمدن بایدن دیدگاه ایالات متحده در مورد گفت‌وگوهای صلح تغییر کند.

اما یونس فکور، آگاه سیاسی می‌گوید، مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید آمریکا، نرسیدن اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ طالبان و رئیس دفتر سیاسی این گروه به قطر و آن اظهارات رئیس‌جمهور که گفته بود قدرت را تنها به رئیس‌جمهور منتخب واگذار می‌کند، از علت‌های تأخیر در گفت‌وگوهای صلح است.

یک منبع دیپلماتیک در کابل نیز به خبرگزاری رویترز گفته است، به نظر او تا زمان تحلیف جو بایدن، گفت‌وگوهای صلح پیش‌رفت چشم‌گیری نخواهد داشت.

مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا قرار است روز چهارشنبۀ هفتۀ آینده انجام شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: