هم‌زمان با آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در قطر و برگزاری چندین نشست میان کمیته‌های کاری هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت و طالبان، گزارش‌هایی مبنی به عدم برگشت ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان در قطر، عبدالحکیم حقانی، رئیس هیأت طالبان و شماری از اعضای دیگر این گروه از پاکستان به قطر، نشر شده است.

این شمار از اعضای طالبان پس از توقف دور نخست گفت‌وگوهای صلح به تاریخ ۲۴ قوس به پاکستان سفر کرده بودند. اما اکنون که دور دوم گفت‌وگوها در قطر آغاز شده است، برخی منابع محرم به سلام‌وطندار می‌گویند، هنوز شماری از اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ طالبان به قطر، کشوری که میزبان گفت‌وگوهای صلح میان حکومت و گروه طالبان است، برنگشته‌اند.

از سوی هم، غلام‌ فاروق مجروح، یک عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت می‌گوید که تاکنون نشست عمومی میان نماینده‌گان دو طرف آغاز نشده است و به همین منظور آنان از حضور و عدم حضور نماینده‌گان طالبان چیزی نمی‌دانند.

هرچند طالبان تاکنون در پیوند به این‌که اعضای رهبری هیأت‌شان پس از سفر به پاکستان به دوحه برگشته‌اند یا خیر، به گونۀ رسمی چیزی نگفته‌اند، اما چندی پیش محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در گفت‌وگو با سلام‌وطندار گفته بود که آنان از آماده‌گی کامل برای آغاز دور دوم گفت‌وگوها برخوردار اند.

محب‌ شریف، آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید، در صورتی که اعضای رهبری هیأت گفت‌وگوکنندۀ طالبان از پاکستان به دوحه برنگشته باشند، ممکن این دور گفت‌وگوها به درازا بکشد.

مسئولان در وزارت دولت در امور صلح هم از ابراز هر گونه نظری در این باره خودداری می‌کنند.

این در حالی‌ست که شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید، شماری از اعضای هیأت دولت افغانستان نیز به دلایل شخصی تاکنون به قطر نرفته‌اند.

هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان به تاریخ شانزدهم ماه جاری خورشیدی به هدف از سرگیری دور دوم گفت‌وگوهای صلح با طالبان به دوحه، پایتخت قطر رفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: