حسام‌الدین شمس، والی بادغیس می‌گوید که طالبان در تمام مناطق زیر ادارۀشان در این ولایت، مضمون‌های «وطن‌دوستی و مهارت‌های زنده‌گی» را از نصاب تعلیمی حذف کرده‌اند و اجازۀ تدریس این مضمون‌ها را به آموزگاران نمی‌دهند.

والی بادغیس می‌افزاید که براساس نصاب تعلیمی وزارت معارف، مضمون وطن‌دوستی از جمله مضمون‌های فرعی آموزشی‌ست. او با انتقاد از این کار طالبان، از وزارت معارف می‌خواهد که مضمون وطن‌دوستی را در میان مضمون‌های اصلی و سخت‌گیرانه قرار دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حسام‌الدین شمس نیز به وزارت معارف پیشنهاد می‌کند که در مشوره با فرهنگیان و آگاهان، به محتوای مضمون وطن‌دوستی افزوده شود تا سبب ایجاد عرق ملی و حس وطن‌پرستی در روح و قلب پاک کودکان شود.

به گفتۀ والی بادغیس، در کشورهای ایران و پاکستان مضمون وطن‌دوستی به گونۀ سخت‌گیرانه به فرزندان‌شان آموزش داده می‌شود و از این جهت است که آنان مکتب‌ها، شفاخانه‌ها و جاده‌ها را ویران نمی‌کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

والی بادغیس خطاب به طالبان می‌گوید، اگر در کنار کتاب‌های مذهبی «تندروانه» که توسط روحانی‌های استخباراتی پاکستان برای‌شان تدریس می‌شود، مضمون وطن‌دوستی را نیز فرا می‌گرفتند، در سال ۲۰۱۹ به ارزش یک میلیارد دالر زیربناهای کشورشان را ویران نمی‌کردند.

در همین حال، خیال‌نبی احمدزی، فرمانده قول‌اردوی ۲۰۷ ظفر روز پنج‌شنبه، سوم سرطان/تیر در مراسم پیوستن ۱۳۰ طالب مسلح به روند صلح در هرات گفت که طالبان با تخریب جاده‌ها، شفاخانه‌ها، مکتب‌ها و هدف‌قراردادن مردمان بی‌گناه، ثابت کرده‌اند که افغان نیستند.

با این حال، باشنده‌گان حوزۀ غرب کشور نیز با انتقاد از طالبان می‌گویند که این گروه به دستور استخبارات پاکستان و ایران، در تلاش ویرانی افغانستان‌اند.

طالبان هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: