باشنده‌گان شهر تالقان، مرکز تخار و بی‌جاشده‌گان جنگ ۱۶ ولسوالی این ولایت روزهای عید را در تالقان بدون آتش‌بس در فضای امن و بی‌هیچ جنگ و خون‌ریزی سپری کردند. طالبان و نیروهای مشترک دفاعی و امنیتی در این سه روز در خطوط نبرد هیچ‌گونه تحرکی نداشتند.

هرچند فاصله میان نیروهای امنیتی، طالبان و شهر تالقان بسیار نیست، با آن‌هم با اعلام‌نشدن آتش‌بس باشنده‌گان تالقان توانستند عید قربان را در آرامش بگذرانند.

با این حال، باشنده‌گان تالقان می‌گویند که اطمینان ندارند هم‌چو روزها با سپری‌شدن سه روز عید ادامه یابد. آنانی که امکانات مالی خوب دارند، بخشی از اعضای خانواده‌های‌شان را به پایتخت یا مناطق نسبتاً امن پیرامون تالقان انتقال داده و آن‌هایی که با کارهای سنگین پول به‌دست می‌آورند، هنوز در شهر باقی مانده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شمار دیگری از این باشنده‌گان می‌گویند که هراسی از آمدن و رفتن طالبان ندارند؛ اما اصابت گلوله‌ها به خانه‌های‌شان تلفات جانی در پی خواهد داشت.

این در حالی‌ست که صبح امروز صدها باشندۀ تخار با استفاده از روز سوم عید شهر تالقان را ترک کردند. شماری از مسافران به سلام‌وطندار می‌گویند که به‌دلیل نبود تکت در شرکت‌های ترانسپورتی، از سفر بازمانده‌اند.

در همین حال، شمار دیگری از باشنده‌گان تالقان می‌گویند که اعضای خانواده‌های‌شان را به نقاط زیر ادارۀ طالبان منتقل کرده‌اند تا از درگیری پیرامون مرکز تخار در امان باشند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

از سویی هم، مسئولان محلی تخار با پذیرفتن انتقاد و بی‌جاشدن باشنده‌گان تالقان از توان‌مندی نیروهای امنیتی در دفاع از مرکز تخار خبر می‌دهند.

عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی تخار به سلام‌وطندار می‌گوید که پس از گذشت سه روز عید، نیروهای مشترک امنیتی و دفاعی به تمام حمله‌های طالبان پاسخ می‌دهند و ساحات ازدست‌رفته را پس می‌گیرند.

باوجود آن‌که سه روز عید در تخار بدون کدام درگیری به پایان رسید؛ اما باشنده‌گان می‌گویند، از این‌که طالبان شهر را در محاصرۀ خود دارند، هراس دارند و در صورت شدت‌ جنگ، غیرنظامیان بیش‌ترین آسیب را خواهند دید.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: