هم‌زمان با تشدید جنگ و پیش‌روی طالبان در شماری از کلان‌شهرهای کشور، مردم با سردادن فریادهای تکبیر نفرت و انزجارشان را از این گروه به نمایش گذاشتند.

برای نخستین بار ۲ شب پیش هراتی‌ها با سردادن فریادهای تکبیر و شعارهای ضد طالبانی این حرکت را آغاز کردند و هشتگی به نام «قیام هرات» در شبکه‌های اجتماعی ساخته شد.

هم‌زمان با این شعارها، نیروهای امنیتی در هرات پیش‌روی چشم‌گیری داشتند.

امشب اما کابلیان با هراتی‌ها همصدا شده و الله‌اکبر گویان، به قیام هرات جان تازه بخشیدند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ساعت ۹ شب گذشته باشنده‌گان کابل با فریادهای تکبیر یک بار دیگر به طالبان نشان دادند که شهروندان همیشه در کنار نیروهای امنیتی کشور بوده و از آنان حمایت می‌کنند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری نیز از خانه خارج شده و در خیابان‌های شهر کابل به مردم پیوست.

در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی از آقای صالح نشر شده، شماری از شهروندان بازو به بازوی آقای صالح در حرکت‌اند و با فریادهای تکبیر، شعارهای مرگ بر طالبان مزدور و زنده‌باد نیروهای امنیتی را سر می‌دهند.

کودکان نیز شب گذشته، در کنار جوانان و بزرگ‌سالان به خیابان‌ها آمده و فریادهای تکبیر سر دادند.

حمیرا قادری، استاد دانشگاه و فعال‌مدنی نیز ویدیویی را در صفحه‌اش نشر کرده که با پسرش در حال الله‌اکبر گفتن است.

مردم نه تنها در کابل، بل در شماری از ولایت‌های دیگر نیز شب گذشته به جاده‌ها ریخته و در حمایت از نیروهای امنیتی شعار دادند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

ویدیوهای منتشر شده از ننگرهار و خوست نشان می‌دهد که شماری از جوانان با در دست گرفتن پرچم کشور در جاده‌ها آمده و تکبیرگویان شعار مرگ بر دشمنان افغانستان را سر دادند.

خبرنگار سلام‌وطندار در تخار می‌گوید که شب گذشته باشنده‌گان شهر تالقان نیز در حمایت از قیام مردم هرات بر بام‌های خانه‌های‌شان رفته و شماری نیز به خیابان‌ها ریختند و شعارهای مرگ بر طالب، مرگ بر داعش، زنده‌باد نیروهای امنیتی و ما صلح می‌خواهیم سر دادند.

از سوی دیگر، وحید عمر، مشاور رئیس‌جمهور می‌گوید که مردم در مقابل طالبان ایستادند، الله‌اکبر گفتند و شعار سر دادند و طالبان باواکنش خود نشان دادند که آنان در برابر ملت قرار دارند.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، از سخن‌گویان طالبان در صفحۀ توییترش نوشته است که «مجاهدین امارت اسلامی» در بیست سال گذشته تحت شعار الله‌اکبر با آمریکایی‌ها جنگیده‌اند و االله‌اکبر شعار غلامان آمریکایی و سکولارها نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او هشدار داده است که آنان از شعارهای کاذب هراسی ندارند و با غلامان حساب و کتاب خواهند کرد.

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری نیز در صفحۀ فیسبوکش نوشته است که طالبان بعضی‌ها را به خاطر فریادهای تکبیر و گفتن الله‌اکبر تیرباران خواهند کرد، زیرا آنان برای همین کار ساخته شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: