مسئولان در اتحادیه‌ی کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان، با نگرانی از توقف کارهای ساختمانی در شهر کابل، می‌گویند این وضعیت سبب شده است که کارخانه‌های ذوب آهن، سطح تولیدات فولاد را در کشور، کاهش دهند.

عبدالنصیر رشتیا، رییس اجرایی اتحادیه‌ی کارخانه‌های ذوب آهن افغانستان، می‌گوید: «در صورتی که ساخت‌وساز در شهر کابل متوقف شود، سبب می‌شود که صنایع فولاد در این شهر، زمین‌گیر شود و سطح تولیدات کاهش یابد؛ به همین دلیل، بیش‌تر مردم کار خود را از دست می‌دهند.»

در همین حال، مسئولان در شرکت تجارتی «رحیم گردیزی گروپ»، می‌گویند که به دلیل توقف کارهای ساختمانی در شهر کابل، روند واردات سیخ گول و آهن‌آلات به کشور، متوقف شده است. مسیح‌الله، یک تن از مسئولان این شرکت، به سلام‌وطندار می‌گوید که به دلیل توقف کارهای ساختمانی و واردات، ده‌ها تن نیز کار شان را از دست داده اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «در این بخش، حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن کارمند داشتیم که اکنون شمار شان به ۸۰ تا ۹۰ تن رسیده است. ماهانه ۸۰ هزار تن آهن‌آلات از ایران، اوزبیکستان و روسیه وارد می‌شد که اکنون متوقف شده است؛ چون تقاضا وجود ندارد. در افغانستان تنها چند فابریکه‌ی/کارخانه‌ی محدود وجود دارد و ماهانه ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تن تولیدات داریم که به سختی به فروش می‌رسد.»

از سویی هم، شفیق‌احمد، مسئول کارخانه‌ی ذوب آهن «میثم»، می‌گوید که توقف کارهای ساختمانی، بر فعالیت‌های شان تأثیر منفی گذاشته است. او می‌افزاید: «به دلیل این که فروشات در فابریکه‌ها کاهش یافته است، تأثیر منفی می‌گذارد. ما روزانه تا ۲۰۰ تن توانایی تولید داشتیم و اکنون تا ۵۰ تن هم نمی‌شود.»

با این حال، مسئولان در وزارت شهرسازی و مسکن، به سلام‌وطندار می‌گویند که کارهای ساختمانی در شهر کابل، به دلیل ساخت‌وساز در ساحات غیرپلانی، به گونه‌ی موقت متوقف شده است. محمدکمال افغان، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید که کار روی طرح جلوگیری از ساخت‌وساز در ساحات غیرپلانی، آغاز شده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «در تمام کابل ساخت‌وساز منع شده است؛ چون بسیاری از بلندمنزل‌ها و خانه‌های رهایشی یا تجارتی، در جاهایی ساخته شده اند که خلاف ماسترپلان است و همین سبب افزایش مشکلات شده و به همین دلیل، به مدت محدودی منع شده است.»

گفتنی است که مسئولان در وزارت شهرسازی و مسکن، از آغاز کار عملی ماسترپلان شهر جدید کابل تا چند روز دیگر، خبر داده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: