مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری جوزجان می‌گویند که در پی گسترش ناامنی‌ در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت، ۵۰ درصد زنان کشاورز و دام‌پرور فرآورده‌های کشاورزی‌شان‌ را از دست داده‌اند. به گفتۀ مسئولان، ادامۀ این وضعیت سبب شده است که زنان کشاورز و دام‌پرور در مرکز و ولسوالی‌های جوزجان، تمام امکانات‌شان را از دست دهند و در مناطق امن این ولایت آواره شوند.

شفیق‌الله تلاش، سرپرست ریاست زراعت جوزجان می‌گوید که رد پای جنگ و ناامنی در این ولایت سبب شده است تا ۵۰ درصد زنان کشاورز و دام‌پرور متضرر شوند و با دست خالی به حاشیه‌های شهر برگردند.

به گفتۀ سرپرست ریاست زراعت جوزجان، این شمار زنان پیش از این با کار در کشت‌زارهای‌شان، پروسس لبینات، دام‌پروری و فارم‌های مرغ‌داری مخارج خانواده‌های‌شان را تأمین می‌کردند که جنگ چرخش اقتصاد این خانواده‌ها را از چرخش بازمانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

شفیق‌الله تلاش می‌افزاید، ادامۀ این وضعیت با گذشت هر روز به آمار زنان کشاورز و دام‌پرور که به‌دلیل جنگ و ناامنی آواره می‌شوند، می‌افزاید.

گسترش ناامنی تا چند کلیومتری شهر شبرغان، چرخ روزگار خانواده‌های روستانشین را که با کار در کشت‌زارهای‌شان و دام‌پروری مخارج خانواده‌های‌شان را تأمین می‌کردند، از چرخش باز مانده است.

شماری از زنان کشاورز و دام‌پرور در جوزجان که با کار در کشت‌زارهای‌شان و دام‌پروری مخارج خانواده‌های‌شان را تأمین می‌کردند، می‌گویند که در پی شدت ناامنی زمین‌های کشاورزی و دام‌های‌شان را از دست داده‌اند.

فاطمه، یکی از زنان کشاورز در شهر شبرغان است. او می‌گوید که گسترش ناامنی، حضور طالبان و ممانعت این گروه سبب شده است فرآورده‌های کشاورزی‌شان را رها کرده و به مرکز این ولایت آواره شوند. به گفتۀ او، ادامۀ این وضعیت سبب شده است که کشاورزان در جوزجان از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد متضرر شوند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

این تنها فاطمه نیست. ملکه، یکی از زنان دام‌پرور می‌گوید، سایۀ جنگ و ناامنی تا اندازه‌یی بر زنده‌گی کشاورزان و دام‌پروران اثر منفی گذاشته است که آن‌ها تمام امکانات‌شان را رها کرده و به مناطق امن این ولایت پناه برده‌اند.

از سویی هم، مسئولان در ریاست امور زنان جوزجان می‌گویند که وضعیت بد امنیتی در این ولایت سبب شده است تا زنان کشاورز و دام‌پرور متضرر شوند. به گفتۀ آنان، تنها از میان ۹۵ روستا در شهر شبرغان، در ۵۰ روستای آن فعالیت زنان متوقف شده است.

در همین حال، زنان تجارت‌پیشه وضعیت پیش‌آمده را نگران‌کننده می‌خوانند و بر پشتی‌بانی از زنان کشاورز و دام‌پرور در جوزجان تأکید می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: