بیش‌ از یک ماه از تمدید قرارداد برق وارداتی از اوزبیکستان به افغانستان می‌گذرد؛ اما تا کنون این کشور آماده نشده ‌است مطابق این تفاهم‌نامه، برق مورد نیاز افغانستان را تأمین کند.

بر اساس گفته‌های مسئولان شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا)، اوزبیکستان هم‌اکنون ۸۵ تا ۹۰ درصد برق مورد نیاز افغانستان را ارائه می‌کند؛ اما مطابق تفاهم‌نامه‌ی انجام‌شده نیست.

با این همه، حکمت‌الله میوندی، سخن‌گوی شرکت برشنا، به سلام‌وطندار می‌گوید که هم‌اکنون این شرکت توانسته‌ است ۵۵ تا ۶۰ درصد برق مورد نیاز کابل و ۱۲ ولایت دیگر را تأمین کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «ما هم‌اکنون ۵۵ تا ۶۰ درصد برق مورد نیاز کابل و ۱۲ ولایت دیگر را تأمین کرده‌ایم. تا کنون مطابق قرارداد تمامی برق از سوی اوزبیکستان در اختیار ما قرار داده نشده است.»

این در حالی است که مدتی پس از تمدید قرارداد واردات برق با اوزبیکستان، چندی پیش این کشور به گونه‌ی یک‌جانبه برای چندین روز برق صادراتی‌اش به افغانستان را به گونه‌ی کامل قطع کرد و پس از انتقادها از سوی شهروندان، این مشکل تا جایی حل شده است.

آیت‌الله شرق، باشنده‌ی مکروریان چهارم شهر کابل، در این باره می‌گوید: «برق مناسب نداریم، از طرف روز هیچ برق وجود ندارد و از طرف شب دو ساعت بعد از ساعت هشت شب می‌آید. نبود برق مردم را در تاریکی قرار می‌دهد و آب قطع می‌شود.»

حمید، باشنده‌ی ساحه‌ی حوزه‌ی هشتم امنیتی شهر کابل، نیز در این باره می‌گوید: «در ۲۴ ساعت، شاید ما سه یا چهار ساعت برق داشته باشیم. بی‌برقی زیاد است.»

در کنار این، باشندگان شهر کابل از نبود نظم در قسمت توزیع برق نیز شکایت دارند.

همایون، باشنده‌ی منطقه‌ی ۵۰۰ فامیلی شهر کابل، می‌گوید‌: «منطقه‌ی ما هیچ وضعیت برقش معلوم نیست. این که همین چند ساعت برق چه وقت می‌آید و چه وقت قطع می‌شود، اصلاً معلوم نیست. یک روز به یک وقت می‌آید و یک روز به وقت دیگر.»

احمدضیا، باشنده‌ی منطقه‌ی ۳۱۵ کابل، نیز می‌گوید: «مشخص نیست، یک روز برق هست و یک روز نیست. روزی هم که برق می‌آید، در وقتی نمی‌آید که ما بتوانیم استفاده کنیم؛ مثلاً نصف شب می‌آید.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، نبود برق منظم و دایمی در کابل، چالش‌های دیگری را در برابر کاروبار کسبه‌کاران کوچک نیز به بار آورده است. حسین، یک تن از باشندگان کابل که در منطقه‌ی «پل‌ سرخ» سلمانی دارد، می‌گوید که در نبود برق کاروبارش کامل فلج است.

او می‌‌افزاید: «ما خواهش می‌کنیم به برق ساحات کارته سه و کارته چهار توجه کنید؛ به خاطری که مصرف‌ها بالاست، تیل قیمت است، ما از بی‌برقی شکایت داریم.»

هم‌زمان با این، پایتخت‌نشینان از گزاف‌بودن پول صرفیه‌ی برق در ماه گذشته که در نبود برق منظم پرداخته اند، شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: