رهبری وزارت معادن و پترولیم امروز (سه‌شنبه، یازدهم اسد) در یک نشست خبری کارکرد یک‌سالۀ این وزارت را همه‌گانی کرد.

شهاب‌الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، در این نشست با ارائۀ کارکرد یک‌ سالۀ این وزارت می‌گوید که وزارت معادن و پترولیم در جریان یک‌ سال گذشته دست‌کم ۱۵۸ معدن کوچک را از طریق داوطلی به قراردادی سپرده ‌است.

به گفتۀ سرپرست وزارت معادن و پترولیم، حداقل قیمت قراردادی این معادن ۶۶۵ هزار افغانی‌ست که از دورۀ اکتشاف این معادن که سه ماه زمان به این دوره تعیین شده‌، میلیون‌ها افغانی درآمد به حساب دولت واریز شده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «۱۵۸ معدن را ما به دواطلبی سپرده‌ایم. این‌ها شامل معادن، نفرایت، کرومایت، جست، فلوراید، گچ، چونه وغیره در ولایت‌های مختلف می‌شود و جواز استخراج آن را هم داده‌ایم.»

در کنار این، وزارت معادن و پترولیم از تداوم قرادادی ۱۳ معدن بزرگ که در زمان دولت پیشین امضا شده است، نیز خبر می‌دهد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید به این قراردادی‌ها که در زمان دولت پیشین امضا شده‌ است، برخی تعدیلات را نیز آورده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او از آغاز استخراج معادن بزرگ که شامل معدن سرب در غور با مساحت ۸۰۰ کیلومترمربع و معدن آهن در ولسوالی غوریان هرات در مرز ایران، نیز خبر می‌دهد.

گفتنی‌ست که وزارت معادن و پترولیم از مجموع ۵۶۲ میلیون افغانی بودجۀ عادی و ۱۸ میلیون افغانی بودجۀ انکشافی خود، تاکنون ۴۱ درصد از بودجۀ عادی و ۱۰ درصد بودجۀ انکشافی را به مصرف رسانده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: