مسئولان اتاق‌ صنایع و معادن افغانستان می‌گویند که شماری از سرمایه‌گذاران خارجی، خواهان سرمایه‌گذاری در بخش استخراج معادن افغانستان اند. به گفتۀ مسئولان، امارت اسلامی با احترام به خواست شرکت‌های خارجی، اما اولویت را به شرکت‌های داخلی می‌دهد که روی استخراج معادن کشور سرمایه‌گذاری و با شرکت‌های خارجی مشترک کار کنند.

شیرباز کمین‌زاده، رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان امروز در یک نشست خبری گفته که برای استخراج معادن به‌ویژه معادن بزرگ کشور، به وزارت معادن و پطرولیم پیشنهادهایی ارائه کرده که از سوی این وزارت پذیرفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، امارت اسلامی با توجه به اولویت‌دهی به بازرگانان و سرمایه‌گذاران داخلی در زمینۀ استخراج معادن، خواسته است که فهرست آن شمار از سرمایه‌گذارانی که خواهان سرمایه‌گذاری در این بخش اند را آماده کنند.

رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان افزوده است که اکنون برای استخراج معادن کشور سهولت‌های بسیاری فراهم شده است و به این دلیل شرکت‌های خارجی هم علاقه‌مند شده‌اند که در این بخش با سرمایه‌گذاران افغانستان کار کنند.

او تأکید کرده است که در بیست سال گذشته ،دولت افغانستان و دیگر کشورها در بخش صنعت و معادن این کشور توجه جدی نکرده‌اند. به گفتۀ او، اکنون امارت اسلامی از این بخش حمایت می‌کند و به این دلیل در شش ماه گذشته بیش از چهار میلیارد افغانی حق‌امتیاز به دولت پرداخت شده است؛ در حالی‌که در سال‌های گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون افغانی حق‌امتیاز به دولت داده می‌شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، رحیم‌الله سمندر، رئیس هیأت عامل اتاق صنایع و معادن تصریح کرده که کمیته‌یی برای تشخیص مشکلات، پیشنهادات و نیازهای صنعت‌کاران ایجاد شده است تا پس از بررسی با مسئولان شریک شود.

مسألۀ استخراج معادن و علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این بخش در حالی مطرح می‌شود که خلای بزرگ قانون اساسی در کشور وجود دارد و گفته می‌شود روی تعدیلات قانون معادن هم کار جریان دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: