مسئولان در اداره‌ی ملی غذا و داروی افغانستان، چهارشنبه، ۱۵‌ سنبله، در نشستی در کابل می‌گویند که یک کارشیوه‌ی تازه برای ارزیابی و ثبت شرکت‌های خارجی تولید دارو و محصولات صحی ترتیب و آن‌ها این روند را در کشور آغاز کرده اند.

به گفته‌ی مسئولان در این اداره‌، پس از این هر شرکت خارجی تولید دارو مکلف است در بازارهای افغانستان داروی تولیدی‌اش را به فروش برساند و باید به خاطر ثبت هر قلم دارو، در اداره‌ی ملی غذا و دارو، ۱۰۰۰ دالر امریکایی و برای ارزیابی آن ۵۰۰ دالر پرداخت کند.

جاوید هژیر، سخن‌گوی اداره‌ی ملی غذا و دارو، می‌گوید که این کارشیوه به منظور ازبین‌بردن انحصار دارو، جلوگیری از داروی کم‌کیفیت، بلند‌بردن کیفیت دارو در بازار و نیز پشتیبانی از محصولات دارویی افغانستان، ترتیب شده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «هر شرکت خارجی تولید دارو باید هر قلم دارویی را که به افغانستان وارد می‌کند، در نخست برای ثبت آن ۱۰۰۰ دالر و برای ارزیابی آن ۵۰۰ دالر پرداخت کند و این کار به منظور ازبین‌بردن انحصار دارو در بازار، جلوگیری از ورود داروی کم‌کیفیت و بلندبردن کیفیت دارو در افغانستان، است.»

در همین حال، مسئولان اداره‌ی ملی غذا و دارو، می‌گویند که تا پایان سال ۵۰۰ قلم داروی واردشده به کشور از ۲۰۰ شرکت خارجی ارزیابی خواهد شد. عبدالباری عمر، سرپرست اداره‌ی ملی غذا و دارو، از بازرگانان می‌خواهد که برای خودکفایی داروی مورد نیاز، در کشور سرمایه‌گذاری کنند.

عبدالباری عمر، سرپرست اداره‌ی ملی غذا و دارو

سرپرست اداره‌ی ملی غذا و دارو، می‌‌افزاید: «ما از بازرگانان می‌خواهیم که در بخش تولید دارو در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند؛ زیرا سالانه از ۱ تا ۲ میلیارد دالر از کشور برای خرید دارو به بیرون از کشور می‌رود.»

با این حال، مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گویند که قرار است در ۱۸ سپتمبر امسال، شرکت‌های تولید دارو در افغانستان، در یک نمایش‌گاه دارو در ترکیه شرکت کنند.

محمدیونس مهمند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، می‌گوید: «کشورهای همسایه اجازه نمی‌دهند که شرکت‌های دارویی افغانستان پیش‌رفت کنند و ما تلاش برای رشد آن داریم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این همه، مسئولان در وزارت صنعت‌وتجارت، می‌گویند که افغانستان در ۵۰ قلم دارو به خودکفایی رسیده است. قدرت‌الله جمال، معین وزارت صنعت‌وتجارت، از کشورهای همسایه می‌خواهد که اجازه‌ی صادرات داروهای کم‌کیفیت به افغانستان را ندهند.

او می‌گوید: «افغانستان در ۵۰ قلم دارو به خودکفایی رسیده است و ما از کشور‌های همسایه می‌خواهیم که اجازه‌ی صادرات داروهای کم‌کیفیت را به افغانستان ندهند.»

بر بنیاد معلومات اداره‌ی ملی غذا و دارو، هم‌اکنون ۶۰۰ شرکت خارجی تولید دارو و ۱۷۰۰ شرکت تولیدی داخلی در این اداره ثبت است که ۲۲ هزار قلم دارو را از این شرکت‌های خارجی تولید دارو، وارد کشور می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: