مسئولان اداره‌ی ملی غذا و دارو، امروز (شنبه، ۱۴ اسد) در برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت، می‌گویند که اکنون افغانستان با داشتن ۵۸ کارخانه‌ی فعال در بخش تولید دارو و محصولات صحی، ۱۵ تا ۲۰ درصد از نیازمندی‌های شهروندان به دارو را فراهم می‌کند.

عبدالباری عمر، سرپرست اداره‌ی ملی غذا و دارو، در این برنامه می‌گوید که این اداره در یک سال گذشته، به بیش از دو هزار مرکز دارویی به شمول ۱۰ کارخانه‌ی تولید دارو، اجازه‌ی فعالیت داده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «۵۸ فابریکه/کارخانه در کشور که ادویه/دارو و محصولات صحی را تولید می‌کند، فعال است و تقریباً ۵۳۰ تا ۵۵۰ قلم لوازم طبی را تولید می‌کند. ۱۵ تا ۲۰ درصد نیاز بازار را فراهم می‌کنند.»

سرپرست اداره‌ی ملی غذا و دارو، تأکید می‌کند که قرار است در سال جاری نیز، برای نزدیک به چهار هزار مرکز و فعالیت دارویی، اجازه‌ی فعالیت داده شود.

از سویی هم، سیدمومند فدایی، رییس بازرسی و نظارت اداره‌ی ملی غذا و دارو، می‌گوید که این اداره در یک سال گذشته، نزدیک به ۳۰۰ تُن داروی بی‌کیفیت را از سراسر افغانستان گردآوری کرده و از بین برده است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

بر اساس اداره‌ی ملی غذا و دارو، در یک سال گذشته، ۵۵۰ قلم دارو در داخل افغانستان تولید و نزدیک به ۲۲ هزار قلم دارو به ارزش نزدیک به ۷۶۸ میلیون دالر نیز از دیگر کشورها وارد شده است.

گفتنی است که هنوز هم ۳۰ درصد داروی وارداتی افغانستان، به گونه‌ی غیرقانونی وارد کشور می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: