در دهم ماه جاری خورشیدی حملۀ مرگ‌باری در شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر رخ داد که در نتیجۀ آن ۲۴ غیرنظامی کشته و ۱۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی امروز در نشست خبری مشترک مسئولان امنیتی می‌گوید که یکی از عاملان این حمله بازداشت شده است. به گفتۀ رئیس عمومی امنیت ملی، فردی که از سوی کارمندان این ریاست بازداشت شده، «غازی‌الله» نام دارد و عضو شبکۀ حقانی‌ست. آقای سراج می‌افزاید که فرد بازداشت‌شده به گونۀ مستقیم در این حمله دست داشته و اعترافات خوبی از این فرد نیز به‌دست آمده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

احمدضیا سراج می‌گوید: «یکی از عاملین این حمله را ما گرفته‌ایم که غازی‌الله نام دارد و مستقیم در این حادثه دست داشته است. این‌ها مربوط شبکۀ حقانی‌ست. شبکۀ حقانی مکمل این پلان را تنظیم کرده بود.»

به گفتۀ رئیس عمومی امنیت ملی، تلاش برای بازداشت دیگر عاملان این حمله جریان دارد. از جانبی هم، آقای سراج تأکید می‌کند که پلان حملۀ مرگ‌بار در شهر پل‌علم به‌طور کامل توسط شبکۀ حقانی تنظیم شده بود. احمدضیا سراج می‌افزاید، این شبکه پس از آن‌که متوجه شد بر غیرنظامیان در این حمله تلفات فاجعه‌آور وارد شده است، از گرفتن مسئولیت آن خودداری کرد.

بیش‌تر کشته‌شده‌گان حملۀ مرگ‌بار در لوگر دانش‌آموزانی بودند که از یک روستا در ولسوالی ازرۀ لوگر برای سپری‌کردن آزمون کانکور به پل‌علم آمده بودند.

مسئولیت این حمله را هنوز فرد یا گروهی بر‌عهده نگرفته است. طالبان و شبکۀ حقانی که از سوی دولت عامل این حمله قلم‌داد می‌شوند، نیز چیزی نگفته‌اند.سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مسئولان امنیتی در این نشست می‌گویند، طالبان در هفتۀ گذشته قصد پیش‌روی به شهرهای بزرگ کشور از جمله کندهار، هرات، هلمند، بغلان و فراه را داشتند که موفق به این کار نشدند. احمدضیا سراج نیز می‌گوید که طالبان در پی تشدید حمله‌های‌شان در هفتۀ آینده نیز هستند.

هرچند نگرانی‌ها از بدترشدن وضعیت امنیتی وجود دارد؛ اما محمدیاسین ضیا، سرپرست وزارت دفاع می‌گوید که نیروهای امنیتی در حالت تعرضی قرار دارند و به طالبان اجازۀ پیش‌روی بیش‌تر داده نمی‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: