در نتیجۀ انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در یک مهمان‌خانه در شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر در کنار تلفات جانی، به نهادهای دولتی، بازرگانان و غیرنظامیان نیز زیان‌های سنگین مالی وارد شده است.

عبدالقیوم رحیمی، والی لوگر می‌گوید که این انفجار افزون بر آسیب‌رساندن به شفاخانۀ ولایتی این ولایت، به شمار بسیاری از ساختمان‌های دولتی، تجاری و خانه‌های مسکونی آسیب رسانده و میلیون‌ها افغانی به مردم زیان وارد کرده است.

آقای رحیمی می‌افزاید که برای بررسی زیان‌های واردشده به مردم، تیمی گماشته شده است و کمک‌ها به‌زودی در اختیار زیان‌دیده‌گان قرار می‌گیرد.

والی لوگر می‌گوید که برای بررسی زیان‌های واردشده به مردم، تیمی گماشته شده است و کمک‌ها به‌زودی در اختیار زیان‌دیده‌گان قرار می‌گیرد.


بازرگانان، دکان‌داران و باشنده‌گان شهر پل‌علم که در این روی‌داد زیان‌مند شده‌اند، از دولت می‌خواهند کمک‌ها را سرعت بخشیده و امنیت‌ آن‌ها را تأمین کند. آنان می‌گویند که در نتیجۀ این انفجار ده‌ها خانه، ساختمان‌ تجاری و دکان‌ ویران شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

حاجی بسم‌الله، یکی از بازرگانان شهر پل‌علم می‌گوید، انفجار به حدی نیرومند بود که دروازه‌ها و پنجره‌های خانه‌ها و دکان‌ها در شعاع ۵ کیلومتری شکستند.

او می‌گوید: «خسارات مالی بسیار سنگین است، از حساب گذشته است. من برای دروازه و شیشه‌ها ۴۰ هزار افغانی پرداخته‌ام؛ اما هنوز بازسازی نشده است. در طول عمرم انفجار به این نیرومندی ندیده بودم، پردۀ گوش کودکان پاره شده است و ما تمام شب را در بیرون گذراندیم. بیش‌تر مردم از غمگینی زیاد افطار نکرده‌اند.»

شام روز جمعه یک موتر نوع مازدا که پُر از مواد انفجاری بود، در مهمان‌خانۀ باشنده‌گان ولسوالی ازره در شهر پل‌علم منفجر شد که در نتیجۀ آن ۲۴ غیرنظامی کشته و ۱۱۰ تن دیگر زخمی شدند. بیش‌تر قربانیان این روی‌د‌اد فارغان صنف‌های دوازدهم بودند که برای شرکت در آزمون کانکور به شهر پل‌علم آمده بودند.

مسئولیت این روی‌داد را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته است؛ اما دولت طالبان را مسئول این روی‌داد می‌داند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: