انفجار مرگ‌بار موتر بمب‌گذاری‌شده در مهمان‌خانۀ باشنده‌گان ولسوالی ارزۀ ولایت لوگر که در آن بیش از ۲۰ تن کشته و بیش از ۱۱۰ تن دیگر زخمی شدند، با واکنشهای گستردۀ داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده است.

این انفجار حوالی ساعت ۷ شام روز گذشته (جمعه، دهم ثور/اردیبهشت) در ناحیۀ اول شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر و در نزدیکی شفاخانۀ ولایتی این ولایت رخ داد. عبدالقیوم رحیمی، والی لوگر می‌گوید که در این انفجار ۲۱ تن کشته و ۱۱۲ تن دیگر زخمی شده‌اند. به گفتۀ والی لوگر، تمامی قربانیان این انفجار غیرنظامیان‌اند.

براساس گزارش‌ها، بیش‌تر قربانیان روی‌داد دانش‌آموزانی‌اند که برای سپری‌کردن آزمون کانکور به مرکز لوگر آمده بودند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور با پخش پیامی این روی‌داد را به طالبان نسبت داده و آن را جنایت بشری گروه طالبان خوانده است. هرچند مسئولیت انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در لوگر را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته، رئیس‌جمهور غنی این حمله را نکوهش کرده و گفته است که طالبان حتی در رمضان که ماه رحمت و بخشش است، دست از کشتار مردم و آسیب‌رساندن به تأسیسات عام‌المنفعه بر نمی‌دارند.

محمداشرف غنی گفته است : «طالبان به‌خاطر این کشتار جمعی مردم مسلمان افغانستان، به پیشگاه خداوند متعال و نزد مردم افغانستان، مسئول هستند.» به گفتۀ آقای غنی، طالبان با ادامۀ جنگ نامشروع و خشونت‌شان علیه مردم، یک‌بار دیگر نشان دادند که نه‌تنها به حل بحران کنونی به گونۀ صلح‌آمیز و اساسی اراده ندارند؛ بل با پیچیده‌کردن وضعیت، فرصت فراهم‌شده به‌خاطر صلح را ضایع می‌کنند. رئیس‌جمهور به نیروهای امنیتی دستور داده است که این جنایت بشری طالبان را بی‌پاسخ نگذارند.عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی هم در پیامی این حمله را نکوهش کرده‌ است. آقای عبدالله این حمله را به «دشمنان اسلام و وطن» نسبت داده و گفته در حالی که تلاش‌ها برای صلح در سطح ملی و بین‌المللی جریان دارد و امید به صلح را افزایش داده است، این‌گونه «حملات بزدلانه»، روند صلح را با چالش روبه‌رو می‌کند. رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی از طالبان خواسته است که به‌خاطر رمضان آتش‌بس کنند و برای صلح حسن‌نیت نشان دهند و دست از خشونت‌ها بردارند تا زمینه این‌گونه جنایت‌ فراهم نشود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سفارت ترکیه در کابل نیز با نشر اعلامیه‌یی، انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در لوگر را شدید محکوم و تأکید کرده است که تشدید خشونت برای گفت‌وگوهای صلح پایدار کمک نمی‌کند.

اتحادیۀ اروپا هم‌چنان انفجار در لوگر را یک فاجعه برای همه افغانستان خوانده است. این اتحادیه تأکید کرده است که خشونت‌های بی‌معنا باید متوقف شود.

این انفجار در سطح ملی و در میان شهروندان کشور نیز واکنش‌های گسترده را در پی داشته است. بسیاری از شهروندان کشور با باشنده‌گان لوگر ابراز همدردی و حملۀ خونین شام روز گذشته در این ولایت را محکوم کرده‌اند.

در نتیجۀ انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در لوگر، شفاخانۀ ولایتی‌ این ولایت، شماری از خانه‌های مسکونی و مارکیت‌ها/بازارها نیز تخریب و زیان‌های مالی بسیار نیز به مردم وارد شده است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته است که دو تن زنده توسط نیروهای امنیتی از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

در پی این انفجار سقف خانه‌ها بر مردم فرود آمده است. طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله گفته است که دو تن زنده توسط نیروهای امنیتی از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: