بازرس ویژۀ آمریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار، با پخش گزارش تازۀ ربع‌وارش گفته که وضعیت بشری در افغانستان در سه ماه پسین وخیم باقی مانده است.

در گزارش آمده که روی‌کارآمدن امارت اسلامی در آگست ۲۰۲۱، شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه را به ۲۴.۴ میلیون تن افزایش داده است؛ نیازمندانی که پیش از آن به ۱۸.۴ میلیون تن می‌رسیدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سیگار گفته است که خشک‌سالی شدید و تأثیرات جنگ اوکراین بر بهای مواد غذایی و مواد سوختی، وضعیت بشری را در افغانستان وخیم‌تر خواهد کرد؛ طوری که اکنون ۷۰ درصد خانواده‌ها توانایی تأمین نیازهای اولیۀ غذایی را ندارند.

در گزارش هم‌چنان به نقل از برنامۀ جهانی غذا آمده است که از ۸.۲۲ میلیون شهروند افغانستان مواجه با ناامنی حاد غذایی، بیش از هشت میلیون در سال ۲۰۲۲ هم‌چنان در معرض تهدید قحطی باقی می‌مانند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یا یونسف نیز گفته است که ۳.۲ میلیون کودک در افغانستان با سوءتغذیۀ حاد روبه‌رو اند و اگر اقدام فوری نشود، در سال ۲۰۲۲ یک میلیون این کودکان را خطر مرگ تهدید خواهد کرد.

سیگار تأکید کرده است که به‌دلیل بدترشدن بحران بشری در افغانستان، شهروندان این کشور حتی به فروش اعضای بدن خود متوسل شده‌اند و نیز شماری از خانواده‌ها برای زنده‌ماندن کودکان‌شان را به فروش می‌رسانند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

براساس گزارش، سازمان‌های امدادرسان پیش‌بینی کرده‌اند که میزان کم‌بود مواد غذایی، خشک‌سالی و شیوع بیماری‌های ساری در افغانستان افزایش خواهد یافت و این وضعیت مناطق شهری را نیز متأثر خواهد ساخت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: