صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، در تازه‌ترین گزارشش وضعیت بشری در افغانستان را نگران‌کننده خوانده است. در گزارش یونیسف آمده است که پس از تحولات پسین در افغانستان، شهروندان این کشور در آماده‌سازی مواد اولیۀ مورد نیاز با مشکل روبه‌رو شده‌اند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد هم‌چنان گفته که خشک‌سالی، نبود مصونیت غذایی را به‌دنبال داشته است. یونیسف افزوده است: «تهیۀ مواد غذایی، عرضۀ خدمات صحی و نیازمندی‌های اصلی، با چالش جدی روبه‌رو است.»

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد یا اوچا نیز در توییترش نوشته که افغانستان به سرعت در حال روبه‌روشدن با بحران انسانی‌ست. این نهاد با ابراز نگرانی از چه‌گونه‌گی وضعیت بشری در افغانستان گفته است از دو نفر یک نفر نمی‌داند که وعدۀ غذایی بعدی‌اش را از کجا و چه‌گونه تأمین کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد افزوده است که از چهار کودک دو کودک و از چهار زن باردار یک تن به سوء‌تغذیه مبتلا اند. به گفتۀ دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد، از دو شهروند افغانستان، یک نفر به کمک‌های بشردوستانۀ فوری نیاز دارد. «اگر اکنون اقدام نکنیم، نیاز به کمک‌های بشردوستانه با گذشت هر روز بیش‌تر می‌شود.»

اما احمدالله وثیق، عضو کمیسیون فرهنگی و از معاونان سخنگوی امارت اسلامی به سلام‌وطندار تأکید می‌کند که تلاش‌ها برای حل مشکلات اقتصادی کشور جریان دارد و به‌زودی بسته‌های کمکی به نیازمندان توزیع می‌شود.

آقای وثیق می‌افزاید: «حکومت افغانستان تلاش می‌کند تا مشکلات را جدی بگیرد و برای حل آن کار کند. امارت اسلامی از شماری از کشورها خواسته است که برای آزادسازی پول بلوکه‌شدۀ کشور تلاش کنند و آن را به مردم افغانستان بازگردانند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این نخستین بار نیست که سازمان‌های جهانی از وضعیت بشری در افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند. در گزارش برنامۀ جهانی غذا آمده است که ۶۰ درصد جمعیت افغانستان با گرسنه‌گی حاد روبه‌رو اند؛ در حالی که ۹۷ درصد شهروندان این کشور تا پایان سال جاری زیر خط فقر قرار می‌گیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: