پس از شکایت‌های پی‌هم آموزگاران کشور به‌دلیل پرداخت‌نشدن حقوق‌شان، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، گفته است که حقوق این آموزگاران را به‌‌طور مستقیم به خودشان پرداخت می‌کند.

ژانت وگلار، مدیر بخش آموزش‌های صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد به خبرگزاری رویترز گفته است که آن‌ها در حال برنامه‌ریزی‌اند تا در روند پرداخت معاش‌های آموزگاران، طالبان هیچ دخالتی نداشته باشند.

وگلار افزوده است که بهترین راه برای پشتی‌بانی از آموزش دختران در افغانستان، ادامۀ پشتی‌بانی از مکتب‌ها و آموزگاران آن‌هاست. مدیر بخش آموزش‌های صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد از پشتی‌بانان این صندوق خواسته است که کودکان افغانستان را ناامید نکنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

از سویی هم، در گزارش رویترز آمده که خدمات عمومی در افغانستان، به‌ویژه صحت و آموزش با بحران روبه‌روست و بسیاری از دولت‌ها کمک‌های مالی خارج از کمک‌های بشردوستانه را نیز قطع کرده‌اند.

این در حالی‌ست که مکتب‌ها در حدود ۳۰ ولایت هنوز به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم باز نشده است و آموزگاران در سراسر کشور از پرداخت‌نشدن معاش‌های‌‌شان شکایت دارند. با این حال، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امارت اسلامی گزارش داده است که به‌زودی خبرهای خوبی دربارۀ بازگشت دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب‌های‌شان، پخش خواهد شد.

مسئولان امارت اسلامی نیز گفته‌اند که روی طرحی برای بازگشت دوبارۀ دانش‌آموزان دختر به مکتب‌ها کار می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

احمدالله وثیق، معاون سخنگوی امارت اسلامی، روز گذشته به سلام‌وطندار گفت که امارت اسلامی متعهد به ادامۀ آموزش دانش‌آموزان دختر است و پس از فراهم‌کردن محیط امن آموزشی از آنان خواسته می‌شود که به درس‌های‌شان ادامه دهند. آقای وثیق می‌گوید: «امید است که ام‌سال آغاز شود؛ چون کار روی طرح بازگشایی دوباره جریان دارد.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: