باشندگان ولسوالی‌های دوآب، مندول و نورگرام نورستان، می‌گویند که به دلیل نبود دارو و پزشک مسلکی در مرکزهای درمانی این ولسوالی‌ها، بیماری‌های عادی نیز در این سه ولسوالی قابل درمان نیست. به گفته‌‌ی آنان، بیش‌تر وقت‌ها، افرادی که به بیماری‌های عادی مبتلا اند، برای درمان به ولایت‌های دیگر برده می‌شوند.

انور، باشنده‌ی مناطق غربی نورستان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در کلینیک‌های این جا نه داکتر/پزشک و نه دوا/دارو وجود دارد. ما بیش‌تر وقت‌ها بیماران خود را برای تداوی/درمان به ننگرهار یا لغمان می‌بریم. خواست ما از حکومت این است که برای مشکل مردم راه حل اساسی پیدا کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

همین گونه، امرالله، دیگر باشنده‌ی مناطق غربی نورستان، می‌گوید که افزون بر چالش درمانی، باشندگان این مناطق از دیگر امکانات اولیه‌ی زندگی نیز محروم اند. او می‌افزاید: «خدمات صحی در منطقه‌ی ما صفر است و در مرکزها انگشت‌شمار دوای عادی وجود دارد. ما خواستار توجه بیش‌تر حکومت هستیم.»

با این حال، نقیب‌الله نوری، رییس صحت عامه‌ی نورستان، می‌گوید که همواره به خواست‌ها و مشکلات باشندگان، به موقع رسیدگی شده است؛ اما پیچیدگی جغرافیای این ولایت، سبب شده است که در شماری از مناطق، مشکل ایجاد شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «جمعیت کم و پراکنده است. ما این مشکل را با وزارت صحت عامه در میان گذاشته‌ایم، آن‌ها نیز درمان‌گاه‌ها را ارتقا داده اند. ما به اندازه‌ی توان خود در بخش صحی مناطق غربی نورستان، توجه کرده‌ایم.»

اکنون، نه تنها باشندگان مناطق غربی نورستان؛ بل باشندگان بخش‌های دوردست همه ولایت‌های حوزه‌ی شرق، با محدودیت دست‌رسی به خدمات درمانی روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: