شماری از پایتخت‌نشینان با نگرانی از افزایش دزدی‌های مسلحانه به ویژه در روزهای پسین، می‌گویند که افراد ناشناس به دزدی موبایل، پول نقد و دیگر وسایل شهروندان، دست می‌زنند.

مینه، باشنده‌ی تایمنی شهر کابل، می‌گوید که چندی پیش تلفن هم‌راهش از سوی افراد ناشناس دزدی شده است. او می‌افزاید: «به بازار در سرک دوم تایمنی رفته بودم، موبایلم در همان جا گم شد؛ فکر می‌کنم یک خانم موبایل مرا دزدی کرده باشد. این سبب شده که مردم جرئت نکنند تا اجناس قیمتی یا پول زیاد را هم‌راه خود انتقال دهند.»

فواد، باشنده‌ی شهرنو کابل که خودش گواه دزدی بوده است، از امارت اسلامی می‌خواهد که جلو دزدی‌‌های مسلحانه و دیگر دزدی‌ها را بگیرد. او می‌افزاید: «این افراد حرفه‌ای هستند. دولت باید این‌ها را به سزای اعمال شان برساند تا متوجه شوند. اگر این‌ها دست‌گیر و دوباره رها شوند، دوباره این کار را انجام می‌دهند. این‌ها باید زندانی شوند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، در دو روز گذشته ۲۳ تن به ارتکاب جرم‌های جنایی از جمله دزدی موتر، پول نقد، موبایل و دیگر وسایل، در حوزه‌ی سوم امنیتی شهر کابل بازداشت شده اند.

شیرعلی جندالله، آمر حوزه‌ی سوم امنیتی شهر کابل، در ویدیویی که از سوی فرماندهی امنیه‌ی کابل پخش شده است، می‌گوید که در میان این افراد دو زن نیز شامل اند.

آمر حوزه‌ی سوم امنیتی شهر کابل، می‌افزاید: «در دو روز این افراد بازداشت شده اند و در قضیه‌ی دزدی یک موتر دو نفر دست داشتند که یکی شان دست‌گیر شده و یکی از آن‌ها فرار کرده است. برخی از این افراد تلفن‌ها را دزدی کرده بودند، برخی موتر را و برخی از آن‌ها سرقت‌های دیگر را انجام داده اند. دوسیه‌های تمام این افراد تهیه و برای تحقیقات فرستاده شده است.»

افراد بازداشت‌شده نیز به جرم‌های شان اعتراف کرده اند. یک تن از سارقان بازداشت‌شده، می‌گوید: «پنج تا موبایل را دزدی کرده بودم هم‌راه‌ مصطفا و شاکر. ما را پلیس حوزه‌ی سوم دست‌گیر کرد.»

یک تن دیگر از سارقان بازداشت‌شده، نیز می‌گوید: «یک نفر را هم‌راه کارد زدم، مجاهدین حوزه‌ی سوم مرا دست‌گیر کردند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان در وزارت امور داخله، می‌گویند که روزانه ده‌ها تن به ارتکاب جرم‌های جنایی از جمله دزدی، در سراسر کشور به ویژه پایتخت، باداشت می‌شوند.

بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «نیروهای پلیس در راستای تأمین امنیت مردم و مبارزه با جرایم شب‌وروز تلاش می‌کنند تا مردم آرام باشند. افرادی که در پیوند جرایم بازداشت می‌شوند، بدون پیگرد نمی‌مانند و به دست قانون سپرده می‌شوند.»

باشندگان پایتخت در حالی از افزایش جرم‌های جنایی از جمله دزدی نگرانی می‌کنند که فرماندهی امنیه‌ی کابل همواره از شهروندان خواسته است که در اطلاع‌دهی و بازداشت دزدان با نیروهای امارت اسلامی هم‌کاری کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: