«د سرک نو خانه داریم؛ وقتی از خانه بیرون می‌شدیم، به طرف شهر می‌رفتیم که با دزدان موترسایکل‌سوار روبه‌رو شدیم و از ما خواستند که همه داروندار خود را به آن‌ها تسلیم کنیم.» این حرف‌های رؤیا کوشا، باشنده‌ی کابل است که چندی پیش، هدف دزدان مسلحانه قرار گرفته است؛ دزدانی که با استفاده از زور تفنگ، پول و گوشی هم‌راه او را با خود برده اند. او می‌افزاید؛ در حالی که افراد زیادی در کوچه بودند، اما به دلیل ترس از آسیب‌دیدن، میان او و دزدان مداخله نکردند.  

همین گونه، کامل عصمتی، دیگر باشنده‌ی کابل که در خیرخانه زندگی می‌کند، می‌گوید: «شب‌هنگام که به خانه می‌رفتم در ساحه‌ی ۳۱۵ خیرخانه، با دزدان مسلح برخوردم که چندین بار با چاقو زدند، پولم را گرفتند و ساحه را ترک کردند.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

کوشا و عصمتی، تنها باشندگان کابل نیستند که قربانی دزدی‌های مسلحانه شده اند؛ همه‌روزه شماری از پایتخت‌نشینان در ناحیه‌های مختلف شهر، در سرک عمومی و در کوچه پس‌کوچه‌ها، در برابر دزدانی قرار می‌گیرند که حاضر اند برای به‌دست‌آوردن گوشی هم‌راه و چند افغانی، از جان آدمی بگذرند.

شماری از باشندگان کابل، با شکایت از افزایش دزدی‌های مسلحانه در شهر، می‌گویند که دزدان مسلح با خیال آسوده و در موترسایکل‌ها دورن شهر گشت‌وگذار دارند. جمشید، یکی از باشندگان غرب کابل که او نیز، در همین نزدیکی‌ها هدف دزدان مسلح قرار گرفته، می‌گوید: «شب وقتی از دفتر به خانه می‌رفتم، در یکی از کوچه‌های دشت‌برچی با دو دزد تفنگ‌دار روبه‌رو شدم. آن‌ها از من خواستند که تمام اجناسی که با خود دارم را به آن‌ها تسلیم کنم.»

با این حال، وزارت امور داخله، می‌گوید که روزانه ده‌ها تن در پایتخت، به اتهام ارتکاب جرم‌های جنایی، از سوی نیروهای امنیتی این وزارت بازداشت می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بسم‌الله حبیب، معاون سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «روزانه ده‌ها تن به ویژه در سرقت‌های مسلحانه از نواحی مختلف شهر بازداشت شده و به نهادهای عدلی سپرده می‌شود. ما از مردم می‌خواهیم که با وزارت داخله هم‌کار باشند.»

دزدی‌های مسلحانه در شهر کابل از چند سال به این سو، جدی‌ترین چالش فراراه زندگی پایتخت‌نشینان بوده است؛ طوری که کم‌تر باشنده‌ی بخش‌های شهری کابل را می‌توان سراغ داشت که هدف دزدی مسلحانه قرار نگرفته باشد و شماری هم، حتا بیش‌تر از یک بار این تجربه را داشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: