شماری از باشنده‌گان کابل از افزایش دزدی‌های مسلحانه ابراز نگرانی می‌کنند. آنان می‌گویند با این‌که امارت اسلامی تأکید بر تأمین کامل امنیت شهروندان دارد؛ اما دزدی‌های مسلحانه آرامش را از زنده‌گی‌شان ربوده است.

این باشنده‌گان به سلام‌وطندار می‌گویند که دزدی‌های مسلحانه در تاکسی‌های عامه و شهری افزایش یافته و بیش‌تر این روی‌دادها در مکان‌های امن شهر کابل رخ داده است. آنان از نهادهای امنیتی می‌خواهند که طرح‌های بنیادی را برای جلوگیری از دزدی‌های مسلحانه روی‌دست گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

میرهدایت‌الله حلیمی، کارمند سلام‌وطندار که دو روز پیش در شهر کابل قربانی دزدی‌های مسلحانه شده است، می‌گوید که دزدان زن در موتر شهری او را به مرگ تهدید و ناگزیرش کردند تا پول و مدرک‌هایش را در اختیارشان قرار دهد. به گفتۀ آقای حلیمی، دزدان او را با سلاح و چاقو تهدید به مرگ و سپس توسط چاقو از ناحیۀ پا زخمی‌اش کردند.

حلیمی می‌افزاید: «بعد از دو چک‌پاینت/ایست بازرسی در سرک پنج تایمنی، ساعت‌های شش‌ونیم شام در یک کوچه دور خوردند. همۀ‌شان چادری پوشیده بودند، یکی از آنان سرم اسلحه کشید و پشت گردنم گرفت و یکی دیگر از همین خانم‌ها اسلحه را پشت کمرم گذاشت. یک سلاح دیگر پیش راننده بود که قید را سرم کش کرد و گفت هر چه داری برای ما بده. موبایل، پول و پاسپورتم را از پیشم گرفتند.»

صادق، یکی دیگر از قربانیان دزدی‌های مسلحانه در کابل نیز می‌گوید که در کنار مردان، شماری از زنان نیز به دزدی‌های مسلحانه روآورده‌اند و با روش‌های مختلف دست به این کار می‌زنند.

او تأکید می‌کند که این روی‌دادها باید پی‌گیری شوند و برای جلوگیری از دزدی‌های مسلحانه مسئولان اقدامات جدی را روی‌دست گیرند.

خواستیم دیدگاه خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیۀ کابل را دربارۀ آمار، برنامه‌ها و کارکرد این نهاد برای بهبود وضعیت امنیتی داشته باشم؛ اما او حاضر به پاسخ‌گویی نشد.

اما بلال کریمی، از معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که با تلاش‌های نهادهای امنیتی، در سراسر شهر کابل امنیت برقرار شده است و تلاش‌ها برای به صفررساندن دزدی‌های مسلحانه نیز ادامه دارد.

کریمی می‌افزاید که روز گذشته پنج دزد از سوی نیروهای امارت اسلامی دست‌گیر و به پنجۀ قانون سپرده شده‌اند و تعقیب دزدان و دیگر عناصر که امنیت مردم را اخلال می‌کنند نیز از سوی این نیروهای به‌شدت جریان دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نگرانی‌ها از افزایش دزدی‌های مسلحانه در حالی مطرح می‌شود که در روزهای پسین، ترورهای هدف‌مند نیز در کابل و شماری از ولایت‌ها افزایش یافته و نگرانی شهروندان را  برانگیخته است. شهروندان تلاش‌ نهادهای امنیتی را در تأمین امنیت‌شان ناکام می‌دانند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: