علی‌سجاد محمدی ۲۲ ساله چهار روز پیش (یک‌شنبه، بیست‌وششم جدی/دی) در ساحۀ چهارقلعه، از مربوطات حوزۀ ششم امنیتی شهر کابل توسط دزدان مسلح زخمی شد و شب گذشته در یکی از شفاخانه‌های پایتخت جان باخت. اعضای خانوادۀ این جوان می‌گویند که دزدان مسلح پس از گرفتن موبایل و پول جیب علی‌سجاد، به او شلیک کردند.

علی‌سجاد، چند روز در شفاخانه بستری بود و سرانجام دی‌شب جان باخت و امروز در کنار پدرش او را به خاک سپردند. اعضای خانوادۀ علی‌سجاد می‌گویند که مرگ او، به دومین بار گلیم غم را در خانۀ آن‌ها پهن کرده است، یک ماه پیش پدر این خانواده به‌دلیل بی‌کاری سکته کرد و از دنیا رفت.

پس از فوت پدر، علی‌سجاد مسئولیت سرپرستی خانوادۀ پنج نفری را برعهده گرفت و برای گذراندن زنده‌گی دست به کار شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بسته‌گانش می‌گویند که تلاش‌های او برای یافتن کار بی‌نتیجه بود، اما علی‌سجاد هنوز دست از جست‌وجو برنمی‌داشت. هرچند روایت آخرین دیدار سخت است، اما مادر علی‌سجاد می‌گوید که آخرین بار پسرش را همان یک‌شنبۀ شوم که قرار بود جایی برود، دیده ‌است. مادرش می‌گوید کاش می‌دانست آن‌سوی چهاردیواری خانۀ‌شان روی‌داد وحشت‌ناکی در انتظار پسرش است تا نمی‌گذاشت پسرش از خانه بیرون برود.

مادر علی‌سجاد می‌گوید: «ساعت یک بود که از خانه بیرون شد، دزدها موبایل و پولش را گرفتند و او را با مرمی/گلوله زدند. از امارت اسلامی می‌خواهم که دزدها را دستگیر کند و قاتلان را به سزای اعمالش برساند و مادرها را داغ‌دار نکند.»

شنیدن خبر مرگ برادر برای خواهری که علی‌سجاد را تکیه‌گاه می‌داند، جانکاه است. مهدیه که پس از مرگ پدر به برادرش دل بسته بود، با آگاه‌شدن از مرگ برادر در شوک فرو رفت و هر چند دقیقه یک‌ بار حملۀ عصبی را پشت سر می‌گذارند. او نه اشک می‌ریزد و نه قادر است برای برادرش عزاداری کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مهدیه تنها خواهری نیست که نبود برادرش او را از پا انداخته است؛ در حالی که داستان غم‌انگیز مرگ جوانان هم‌چنان ادامه دارد. در یک روی‌داد دیگر، مرتضی ابراهیمی، سه‌شنبه‌شب در درگیری میان دزدان مسلح و نیروهای امارت اسلامی کشته شد.

علی‌سجاد و مرتضی هر دو ورزش‌کار و عضو تیم ملی موی‌تای بودند. در چند ماه پسین جرم‌های جنایی و دزدی‌های مسلحانه در پایتخت افزایش چشم‌گیر یافته است و باشنده‌گان کابل از آن نگران‌اند.

ساجده نیک‌زاد، باشندۀ کابل می‌گوید که شهروندان خواهان تأمین امنیت از سوی امارت اسلامی‌اند؛ اما با گذشت چندین ماه وضعیت هنوز بهبود نیافته است. خواستیم در پیوند به روی‌دادهای جنایی در کابل، دیدگاه مسئولان وزارت امور داخلۀ امارت اسلامی و فرماندهی امنیۀ کابل را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: