شماری از باشندگان کابل از ازدحام بیش از اندازه‌ی موترها و بی‌نظمی در این شهر شاکی اند و می‌گویند که شمار موترها بیش‌تر از گنجایش جاده‌های شهر است. آنان، نبود ایستگاه‌های مشخص برای موترهای شهری و روآوردن شهروندان به رانندگی به دلیل بی‌کاری را، از جمله عامل‌های این ازدحام یاد می‌کنند.

ذبیح، باشنده‌‌ی کابل، می‌گوید: «دلیل ازدحام ترافیکی، توقف بی‌جای راننده‌ها است و هر جایی که دل شان باشد، توقف می‌کنند و هم‌چنان نبود ترمینل‌ها باعث ازدحام شده است. باید ترمینل‌های مشخص به مسیرهای مختلف که است ساخته شود. دولت باید ترمینل مشخص بسازد تا این ازدحام از بین برود.»

شاهدالله حبیبی، دیگر باشنده‌ی کابل، نیز می‌گوید: «این بیروبار را که می‌بینید، خودم نیز امروز بند مانده بودم و توقف موترها در کنار جاده‌ها بسیار زیاد است و این باعث ازدحام ترافیکی می‌شود. ترافیک کار خود را می‌کند؛ اما باز هم راننده‌ها هم بی‌توجهی دارند و ترافیک هم و این بی‌توجهی‌ها باعث افزایش ازدحام می‌شود. مشکلات زیاد است و شخصاً خودم دو ساعت در مسیر چهارراهی عبدالحق و ده‌افغانان در ازدحام گیر ماندم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از سوی دیگر، رانندگان در شهر کابل، می‌گویند که ایستگاه‌های مشخصی برای آنان وجود ندارد و آنان ناچار اند برای بارزدن مسافر در کنار جاده‌های شهر توقف کنند. آنان، می‌‌افزایند که در نتیجه‌ی ازدحام بیش از اندازه، زمان زیادی را در جاده‌ها سپری می‌کنند.

غلام‌دستگیر، راننده در شهر کابل، می‌گوید: «مشکلات زیاد داریم، مشکلات راه‌بندان بسیار زیاد است و وقت زیاد ما در راه می‌گذرد. قوانین مشخص وجود ندارد، هر کس در هر سویی که دلش شود، توقف می‌کند و دیگر این که مردم بی‌کار شده اند و هر کس به رانندگی رو آورده است. باید یک نظم خوب به وجود بیاید و ایستگاه‌های مشخص به ما ساخته شود.»

احسان، دیگر راننده در شهر کابل، نیز می‌گوید: «موتر زیاد است و همه بی‌کار شده اند؛ همه به کاروبار رانندگی شروع کرده‌ اند. دولت باید برای حل این مشکل یک ایستگاه مشخص بسازد.»

با این حال، مسئولان ریاست عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، می‌گویند که برای مدیریت درست وسایط نقلیه‌ در شهر کابل، سال آینده پروژه‌ای را زیر عنوان «اسمارت سیتی» با هم‌کاری شهرداری کابل و وزارت ترانسپورت و هوانوردی، عملی خواهند کرد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حسیب‌الله مختار، رییس عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، می‌گوید که یک تفاهم‌نامه به منظور ایجاد نظم در شهر کابل امضا شده است که بودجه‌ی توسعه‌ای آن نیز به زودی امضا خواهد شد.

او می‌افزاید: «برای این که ما مدیریت درست کرده بتوانیم، در سال آینده ما پروژه‌ای به نام سیستم اسمارت سیتی برای تنظیم و مدیریت شهر داریم که بودجه‌ی انکشافی آن در همین نزدیکی‌ها امضا خواهد شد تا ما بتوانیم از طریق الکترونیکی مدیریت شهری داشته باشیم و پلان بعدی ساخت ایستگاه‌ها برای تکسی‌های شهری است تا از این طریق تکسی‌ها و موترهای شخصی را از روی جاده‌ها برداریم و هم‌چنان پارکینگ‌هایی که داخل شهر است، آن را از سطح شهر دور کنیم.»

مسئولان ریاست عمومی پلیس ترافیک وزارت امور داخله، در حالی از امضای تفاهم‌نامه به منظور کاهش ازدحام و بی‌نظمی در پایتخت سخن می‌زنند که این مسئله شهروندان را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: