باشندگان ولسوالی ده‌صلاح اندراب بغلان، با ابراز نگرانی از تخریب‌شدن بخش‌هایی از شفاخانه‌ی ۵۰بستر در این ولسوالی، خواهان تکمیل‌شدن کار ساخت و فعال‌سازی این شفاخانه اند. به گفته‌ی آن‌ها، کار ساخت این شفاخانه در دوران جمهوری آغاز شده بود که ۲۰ درصد کار آن نیمه‌تمام باقی مانده است.

هم‌زمان، شماری از مراجعه‌کنندگان و بیماران در کلینیک «جامع صحی» در ولسوالی ده‌صلاح اندراب بغلان، از کم‌بود خدمات درمانی در این مرکز شکایت دارند و می‌گویند که ناچار اند بیماران شان را برای درمان به دیگر بخش‌های این ولایت و کابل، انتقال بدهند. آن‌ها، می‌گویند که اگر شفاخانه‌ی ۵۰بستر  فعال شود، از مشکلات شان کاسته می‌شود.

ناجیه، بیمار در کلینیک جامع صحی، می‌گوید: «ما بعضی وقت‌ها دوا نداریم و به زودی نمی‌آید، گاهی سروصدای مریضان می‌برآید، خدمات است داکتران هستند؛ مگر مشکل دوا می‌باشد. اگر شفاخانه‌ی ۵۰بستر جور شود، بسیار خوب می‌شود. آن جا بزرگ است و مشکلات ما حل می‌شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالصبور، مراجعه‌کننده به این مرکز صحی می‌گوید: «مشکلات این جا بسیار است و دیگر بستر ندارد. شفاخانه در این جا فعال شود، بستر بسیار می‌شود و بسیاری از مریض‌ها تداوی می‌شوند.»

شماری از پزشکان در کلینیک جامع صحی در ولسوالی ده‌صلاح اندراب، می‌گویند که این کلینیک برای ارائه‌ی خدمات درمانی به باشندگان این ولسوالی بسنده نیست و باید کار ساخت شفاخانه‌ی ۵۰بستر تکمیل شود.

آغاشیرین، مسئول این مرکز صحی، می‌گوید: «بر این اساس، مریض‌ها ازدحام و بیرو بار بالای ماست چون ولسوالی مرکزی هستیم،مردم از تمام ولسوالی‌ها مردم این جا مراجعه می‌کنند که مرکز صحی کفایت نمی‌کند. ما ضرورت داریم که شفاخانه‌ی ۵۰بستر که قبلاً جور شده بود، اگر فعال شود بسیار خوب می‌شود؛ به خاطری که این جا، جای ما خرد است و خدمات به طور درست عرضه‌ نمی‌شود.»

از سوی هم، «رحم خدا»، رییس شورای انکشافی ولسوالی ده‌صلاح اندراب، می‌گوید که کار ساخت این شفاخانه در دوران جمهوری آغاز شده و ۸۰ درصد آن تکمیل شده بود؛ اما به گفته‌ی او، مشکلات امنیتی، سبب شد که کار آن نیمه‌تمام باقی بماند. رحم خدا، می‌افزاید که بخش‌هایی از سقف و دیوارهای این شفاخانه به دلیل بارندگی‌های شدید تخریب شده و ساختمان آن در حال ازبین‌رفتن است. او، می‌گوید که در دو سال گذشته، چندین بار از شرکت‌های پیمان‌کار خواسته اند که کار ساخت این شفاخانه را تکمیل کنند؛ اما به گفته‌ی رحم خدا، این شرکت‌ها نیز به دلیل پرداخت‌نشدن کامل پول شان، دست از کار برداشته اند.

او می‌افزاید: «به وزارت رفتیم، شرکت والی را دیدیم که بیایند ۲۰ درصد کار مانده و آن را تمام کنند. یک لایه‌ی آهن چادر چت/سقف مکمل از بین رفته و چکک کرده است. ما رفتیم پیش شرکت‌ها، می‌گویند ۶۰ میلیون پول من بالای دولت قبلی مانده، پول مرا کی پرداخت می‌کند؟ هر زمان که پول من پرداخت شود، ما این شفاخانه را به بهره‌برداری می‌سپاریم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، مسئولان در ریاست صحت عامه‌ی بغلان، می‌گویند که در باره‌ی پروژه‌های نیمه‌تمام با وزارت صحت عامه، صحبت کرده اند و به گفته‌ی آن‌ها، در صورت فراهم‌شدن امکانات از سوی این وزارت، کار این پروژه‌ها تکمیل خواهد شد.

نیازمحمد اکاخیل، معاون ریاست صحت عامه‌ی بغلان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «این موضوع را ما رسماً با وزارت شریک ساخته‌ایم و ساحت‌هایی را که به خدمات نیاز دارند و نیمه‌کاره اند، در پلان داریم؛ این مشکل با وزارت شریک شده و ان‌شاءالله هر زمان که امکانات پیدا شد، این پروژه‌ها را تکمیل می‌کنیم.»

شفاخانه‌ی ۵۰بستر در ولسوالی ده‌صلاح اندراب بغلان که در هشت جریب زمین با هزینه‌ی «۱۷۸ میلیون و ۲۵۷ هزار ۸۸۹ افغانی، از سوی وزارت صحت عامه‌ی کشور در سال ۱۳۹۲ تهداب‌گذاری شده و قرار بود کار ساخت آن تا سال ۱۳۹۵ تکمیل شود و شفاخانه به فعالیت آغاز کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: