ده‌ها تن از باشندگان مرکز بامیان، شام امروز (شنبه، ۹ میزان) در چوک موسوم به «شهید صخاک» گردهم آمدند و با افروختن شمع، از قربانیان حمله‌ی انتحاری روز گذشته بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، یادبود کردند.

باشندگان بامیان در این گردهم‌آیی افزون بر مراسم شمع‌افروزی، شعار «نسل‌‌کشی هزاره‌ها باید متوقف شود» سر دادند و حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کاج را، نیز محکوم کردند.

محمدعطا، یک تن از اشتراک‌کنندگان این گردهم‌آیی، می‌گوید هزاره‌ها که عمدتاً شیعه‌‌مذهب اند، از سال‌ها به این سو قربانی حمله‌های هدف‌مند تروریستی بوده‌ اند که به گفته‌ی او، این حمله‌ها نمونه‌های بارزی «نسل‌کشی» است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

محمدعطا می‌افزود: «ما بامیانی‌ها حمله‌ی انتحاری روز گذشته بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل را تقبیح می‌کنیم. از جامعه‌‌ی جهانی و نهادهای حقوق بشری می‌خواهیم که نسل‌کشی هزاره‌ها در افغانستان را به رسمیت بشناسند و برای جلوگیری از آن به گونه‌ی جدی اقدام کنند.»

زهرا، یک تن دیگر از اشتراک‌کنندگان این گردهم‌آیی، می‌گوید که بیش‌تر قربانیان حمله‌ی انتحاری روز گذشته بر آموزش‌گاه کاج در غرب کابل، دختران زیر ۱۸ سال بودند که می‌خواستند برای کانکور آمادگی بگیرند.

به گفته‌ی زهرا، جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه به جای اعلامیه‌دادن، باید به شکل عملی از هزاره‌ها در افغانستان محافظت کنند تا از وقوع چنین حمله‌های مرگ‌بار در آینده پیش‌گیری شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

حوالی ساعت هفت بامداد روز گذشته یک مهاجم انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل حمله کرد. فرد انتحاری نخست با شلیک گلوله نگه‌بانان این مرکز آموزشی را از پا در آورد و سپس جلیقه‌ی انتحاری‌اش را در میان ده‌ها دانش‌آموز دختر که سرگرم کانکور آزمایشی بودند، منفجر کرد.

بر اساس آخرین و تازه‌ترین آماری که از سوی یوناما پخش شده است، در این حمله ۳۵ تن کشته و ۸۲ تن دیگر زخمی شده اند. هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: