شماری از زنان در دشت‌برچی کابل، در واکنش به حمله‌ی انتحاری مرگ‌بار روز گذشته بر مرکز آموزشی کاج، صبح امروز به جاده‌ها برآمدند تا انزجار شان را از این حمله‌ بیان کنند؛ اما نیروهای امارت اسلامی به آن‌ها اجازه‌ی این کار را ندادند. نیروهای امارت اسلامی خبرنگاران را نیز نگذاشتند که این راه‌پیمایی را پوشش دهند.

در همین حال، شماری از دانش‌جویان دختر دانش‌گاه تعلیم و تربیه‌ی کابل، امروز در واکنش به ادامه‌ی حمله‌ها بر شهروندان هزاره‌‌ی کشور به‌ ویژه حمله‌ی روز گذشته بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، دست به اعتراض زدند.

این دانش‌جویان شعارهای «تحصیل و تعلیم گناه نیست»، «امنیت حق ماست»، «ما امنیت می‌خواهیم»، «مرگ بر دشمنان دانایی»، «ما یکی هستیم»، «با ما محلق شوید» سر دادند. معترضان نیز در شعارهای‌ شان خواستار توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شدند.

حمله‌ی انتحاری صبح روز گذشته بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، هنگامی رخ داد که حدود ۱۵۰ دانش‌آموز در این مرکز، مشغول گذراندن کانکور آزمایشی بودند. این حمله واکنش‌های گسترده‌ی ملی و بین‌المللی را به هم‌راه داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، حمله‌ی انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در غرب شهر کابل را، «شنیع» توصیف کرده و از امارت اسلامی خواسته است که از حقوق مردم افغانستان برای دست‌رسی به آموزش محافظت کند.

آقای گوترش جمعه‌شب، ۸ میزان، در تویتی نوشته است که ده‌ها دختر و پسر نوجوان در حمله‌ای «شنیع» بر یک مرکز آموزشی در شهر کابل کشته شده‌ اند. او هم‌چنین نوشته است: «مقام‌های بالفعل افغانستان باید از حقوق تمام مردم افغانستان-صرف نظر از قومیت و جنسیت-برای دست‌رسی ایمن و مطمین به آموزش محافظت کنند.»

توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، نیز حمله‌ی روز گذشته را «دل‌خراش» توصیف کرده و در تویترش نوشته است: «این دل‌خراش است که باری دیگر می‌بینیم بر دختران دانش‌آموز هزاره حمله شده و تلفات زیادی به آنان وارد شده است. حمله بر دانش‌آموزان بی‌گناه هیچ توجیهی ندارد. تسلیت عمیق خود را به خانواده‌های قربانیان ابراز می‌دارم.»

از سویی هم، سازمان عفو بین‌الملل، این حمله را محکوم کرده و گفته که امارت اسلامی در حفاظت از اقلیت‌ها، ناکام بوده است. در اعلامیه‌ی این سازمان، آمده است: «این حمله‌ی وحشت‌ناک در منطقه‌ای رخ داده که بیش‌تر ساکنان آن هزاره و شیعه هستند. حفاظت‌نکردن از مردم به معنای شکست امارت اسلامی به عنوان نظام حاکم در افغانستان است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شورای امنیت سازمان ملل متحد، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان، یوناما و ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، نیز در واکنش به این حمله گفته اند که حمله بر دانش‌آموزان بی‌گناه در افغانستان، هیچ توجیهی ندارد. آن‌ها از امارت اسلامی خواسته اند که عاملان این حمله را، بازداشت کند.

در سوی دیگر، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در دولت پیشین، کاربران شبکه‌های اجتماعی و شمار بسیاری از سیاست‌مداران، افزون بر نکوهش حمله بر مرکز آموزشی کاج، از امارت اسلامی خواسته اند که برای تأمین امنیت همه شهروندان، به ویژه اقلیت‌ها، گام‌های جدی‌ بردارد.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در تویتی این حمله را محکوم کرده و گفته که اقدام‌های لازم برای بازداشت عاملان رویداد آغاز شده است. بر اساس آخرین آماری که از سوی یوناما پخش شده، در این حمله ۳۵ تن کشته و ۸۲ تن زخمی شده اند. مسئولیت این حمله را هنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: