به‌دنبال واکنش‌ها به لغو نشست خبری فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان از سوی امارت اسلامی در کابل، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در این باره وضاحت داده است.

او امروز در توییترش نوشته است که فعالیت هم‌زمان دو فدراسیون مناسب نیست. به گفتۀ سخنگوی امارت اسلامی، یک فدراسیون فعال از قبل در کابل وجود دارد که رسانه‌های بسیاری فعال در آن عضویت دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مجاهد هم‌چنان نوشته است که اعلان فدراسیون دوم و عضویت‌دادن رسانه‌هایی که سال‌ها پیش فعالیت‌شان متوقف شده و یا مسئولان‌شان از کشور فرار کرده‌اند را گام مناسب نمی‌دانند. او تأکید کرده است که این کار سبب رقابت ناسالم میان رسانه‌ها می‌شود.

سخنگوی امارت اسلامی نیز افزوده است که اگر رسانه‌های متوقف‌شده می‌خواهند مانند رسانه‌های فعال دیگر فعالیت داشته باشند، باید جوازهای پایان‌یافتۀ‌شان را تمدید، مالیات‌ پیشین‌شان را پرداخت و در چارچوب قانون رسانه‌ها به‌طور سالم و واقعی فعالیت کنند.

 این در حالی‌ست که روز چهارشنبه، ششم دلو قرار بود یک نشست خبری دربارۀ وضعیت خبرنگاران و رسانه‌های کشور از سوی فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان در کابل برگزار شود، اما اعضای این فدراسیون گفته‌اند که به آنان اجازۀ برگزاری این نشست داده نشده است و مسئولان امارت اسلامی این نشست را لغو کرده‌اند.

لغو این نشست واکنش‌هایی را به‌دنبال داشت. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، ممانعت از برگزاری نشست خبری رسانه‌ها از سوی امارت اسلامی را محدودیت آزادی بیان خوانده است. این نهاد از امارت اسلامی خواسته است که تلاش نکند کسانی را که فکر می‌کند دیدگاه‌های متفاوتی دارند، محدود کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل هم این اقدام امارت اسلامی را سرکوب رسانه‌های آزاد و حملۀ آشکار به روزنامه‌نگاری خوانده است. این نهاد تأکید کرده است که کارکنان رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در افغانستان باید آزادانه کار کنند و از آن‌ها محافظت شود.

خانۀ آزادی بیان نیز با پخش اعلامیه‌یی لغو نشست خبری فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان از سوی امارت اسلامی را تجاوز آشکار بر حریم آزادی بیان دانسته و از امارت اسلامی خواسته است که بیش‌تر از این، آزادی بیان را زیر پا نکند. خانۀ آزادی بیان افزوده که این عمل‌کرد امارت اسلامی، در تضاد آشکار با وعده‌های رهبران امارت اسلامی در نشست اخیر اسلو است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: