شماری از باشندگان و دست‌فروشان در منطقه‌ی «ده‌افغانان» شهر کابل، به سلام‌وطندار می‌گویند که در جریان بیش از دو سال گذشته بیش‌تر مردم بی‌کار شده و به همین دلیل برای پیداکردن لقمه‌نانی ناگزیر به روی جاده‌ها آمده و به دست‌فروشی رو آورده اند. برخی از این دست‌فروشان که به روی جاده‌ای در این منطقه‌ی شهر کابل کار می‌کنند، خواستار ایجاد جای بدیل برای کار از سوی شهرداری کابل هستند.

فیصل، یک تن از دست‌فروشان در منطقه‌ی «ده‌افغانان» شهر کابل، می‌گوید: «این وضعیتی که می‌بینید، همه بی‌کار اند و خودم شخصاً کار داشتم و بعد از تغییر حکومت بی‌کار و ناچار شدم کراچی بگیرم. از وقتی که امارت آمده، چهار دانه کراچی مرا بردند؛ در جاده‌ی آسمایی دو دانه غرفه خریدم؛ اما چند وقت بعد پس از من گرفتند و بار کردند و بردند. ما خواستار مکان مناسب یا فراهم‌کردن زمینه‌ی کار هستیم.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

نجیب‌الله، یک تن دیگر از دست‌فروشان در منطقه‌ی «ده‌افغانان» شهر کابل، نیز می‌گوید: «ما که در سر سرک کار می‌کنیم، از خوشی کار نمی‌کنیم، ما هم مشکلات داریم. اگر سر شاروالی/شهرداری از بالا جای امر است، به ما از خانه امر است که یک لقمه‌ نان خانه ببریم. اگر من این کار را نکنم، پس چه کار کنم؟ به کجا بروم؟»

از سویی هم، شماری از باشندگان کابل، می‌گویند زمانی که یک کار اصلاحی از سوی یک اداره صورت می‌گیرد، باید بدیل کاری برای آن نیز در نظر گرفته شود. آن‌ها از مسئولان شهرداری کابل، می‌خواهند برای این که نظم شهری در پایتخت ایجاد شود، باید مکان مناسبی برای دست‌فروشان در نظر گرفته شود.

در همین حال، شهرداری کابل، با پخش اعلامیه‌ای خریدوفروش اموال و اجناس روی جاده‌ها و پیاده‌روها را تخلف بزرگ در سطح شهر گفته است.

نعمت‌الله بارکزی، سخن‌گوی شهرداری کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که پیاده‌روها و جاده‌ها برای رفت‌و‌آمد مردم و موترها است و هرگز اجازه داده نخواهد شد که نظم شهر توسط دست‌فروشان و کراچی‌ها برهم بخورد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «طوری که همه می‌دانند، پیاده‌روها برای رفت‌وآمد مردم و سرک‌ها برای رفت‌وآمد موتر است. ما به هیچ عنوانی به کسی اجازه‌ی این را نمی‌دهیم که به بهانه‌ی تجارت یا فروش اشیا این مکان‌ها بند شود. ما برای نظم شهر مطمئن و برای اجرای آن پابند هستیم.»

شهرداری کابل، در اعلامیه گفته که حضور دست‌فروشان روی جاده‌ها، خلاف قانون شهری است و با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: