حدود پنج ماه پیش شهرداری کابل طرح گذاشتن غرفه به دست‌فروشان را در شهر کابل آغاز کرد. براساس این طرح، دست‌فروشان مکلف‌اند که ماهانه ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ افغانی را به‌عنوان فیس خدمات شهری بپردازند.

اما اکنون شماری از دست‌فروشان شاکی‌اند با آن‌که از غرفه‌های شهرداری استفاده نمی‌کنند، مکلف به پرداخت پول بیش‌تر هستند. آنان می‌گویند که پول خدمات شهری بیش‌تر از سرمایۀ اصلی‌شان است و توانایی پرداخت آن را ندارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس آویز بانکی یکی از دست‌فروشان که در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته، او مکلف به پرداخت بیش از ۸۰۰۰ افغانی از دو ماه شده است. دست‌فروشان از شهرداری کابل می‌خواهند که به تصمیم خود در این زمینه تجدید نظر کند.

صمیم، یک تن از دست‌فروشان در شهر کابل، می‌گوید: «هر کسی از دل خود گرداگرد را متر می‌کنند، یکی می‌گوید ۴ هزار و دیگرش می‌گوید ۵ هزار، برای من ۸۶۵۰ افغانی یک بل نوشته است و می‌گوید از تو مالیه آمده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، شهرداری کابل می‌پذیرد که این اداره مقدار مشخص پول را برای دست‌فروشان تعیین کرده است و آنان مکلف‌اند در زمان معین پول را بپردازند. نعمت‌الله بارکزی، سخنگوی شهرداری کابل، می‌گوید به‌دلیل این‌که دست‌فروشان در ساحۀ عامه فعالیت می‌کنند، باید هزینۀ فعالیت در ساحۀ تعیین‌شده را به‌منظور افزایش درآمدهای دولت پرداخت کنند.

دست‌فروشان در حالی از اقدام شهرداری کابل انتقاد می‌کنند که اجرای طرح‌های تنظیم بازار، گرفتن جواز و پرداخت مالیه هم‌واره به آنان مشکل‌ساز بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: