زمستان سرد، فقر و بی‌کاری، افزایش بهای مواد سوخت و وضعیت بد اقتصادی مردم، از جمله مشکلات و نگرانی‌هایی‌اند که هم‌اکنون دامن‌گیر باشنده‌گان کابل، به‌ویژه دست‌فروشان و کودکان کار شده است.

سلیمان، یک تن از دست‌فروشان پایتخت که از بام تا شام برای یافتن لقمه‌نانی در جاده‌های پایتخت کاغذفروشی می‌کند، می‌گوید که به‌خاطر یافتن لقمه‌نانی به کابل آمده است و روزانه بیش‌تر از ۲۰۰ افغانی درآمد ندارد. او می‌افزاید که درآمدش برایش بسنده نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سلیمان می‌گوید: «من باشندۀ ولسوالی سروبی ولایت کابل هستم و هم‌اکنون این‌جا در شهر کابل زنده‌گی می‌کنم. خانه‌ام کرایه است و کاغذفروشی می‌کنم، گاهی فروخته می‌شود و گاهی هم نه. چیزی برای گرم‌کردن خانه نداریم.»

شازیه، یک تن از کودکان کار در کابل، می‌گوید که در جاده‌های پایتخت کفش‌پالشی می‌کند. او می‌افزاید با خواهرش که سه سال از او بزرگ‌تر است، نان‌آور خانۀ‌شان‌اند و روزانه بیش از ۸۰ افغانی درآمد ندارند.

شازیه می‌گوید که پدرش معیوب است و توان کارکردن را ندارد. او می‌افزاید: «پدرم معیوب است و برادر دارم که از من خُردتر است. پدر و برادرم توان کارکردن را ندارند و ما در خیمه زنده‌گی می‌کنیم و روز ۸۰ افغانی کار می‌کنیم. به ما کمک شود تا از این مشکلات خلاص شویم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این تنها سلیمان و شازیه نیستند که از وضعیت بد اقتصادی و سرمای زمستان شاکی‌اند؛ بل هزاران شهروندان کشور با چنین سرنوشت روبه‌رو هستند.

برای این‌که بدانیم امارت اسلامی برای بهبود وضعیت زنده‌گی شهروندان کشور چه برنامه‌‌هایی دارد، خواستیم دیدگاه سخنگویان امارت اسلامی را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: