پس از آن‌که پاکستان سفر شهروندان افغانستان به آن کشور را با شناس‌نامه ممنوع کرد، آن‌ شمار از شهروندان کشور که گذرنامه ندارند و در آن‌سوی خط گیر مانده، با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده‌اند.

مسافرانی که با گذرنامه از مرز تورخم وارد کشور شده‌اند می‌گویند که در میان افراد گیرمانده، کودکان و زنان نیز وجود دارند که در این ماه رمضان زنده‌گی را به سختی می‌گذرانند. آنان می‌افزایند حتی کسانی نیز هستند که برای زنده‌گی در آن‌سوی خط پول و امکانات کافی در اختیار ندارند.

سیداحمد ولی، یک تن از مسافران، می‌گوید: «مشکل بزرگ در آن‌سوی گذرگاه تورخم این است که به کسانی که با شناس‌نامه به پاکستان رفته‌اند، حالا اجازۀ برگشت ندارند. خیلی مشکل است؛ زیرا از یک‌سو ماه رمضان است و از سوی دیگر هوا نیز گرم است. در این دو روز امیدوار بودیم که بتوانیم به کشور برگردیم؛ اما به ما اجازه داده نمی‌شود. واقعاً با مشکل زیادی روبه‌روییم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مبین، یک تن دیگر از مسافران، نیز می‌گوید: «افرادی که از مرز سپین‌بولدک به مسیرهای دیگر به‌طور غیرقانونی رفته‌اند، حالا می‌خواهند با شناس‌نامه برگردند و از سوی مقام‌های پاکستانی بازداشت شده‌اند. آنان با مشکلات زیادی مواجه‌اند. خواست ما این است که پاکستان به این افراد اجازۀ خروج بدهد.»

هرچند پیش از این پاکستان به‌جز بیماران فوری به کسانی دیگر اجازۀ ورود بدون گذرنامه را نمی‌داد، اما افراد می‌توانستند با شناس‌نامه وارد کشور شوند. از سویی هم، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، می‌گوید که تلاش‌ها از مسیر دیپلماتیک آغاز شده است تا تمامی مشکلاتی که افغان‌ها در خارج با آن روبه‌رو اند، حل شود.

هرچند پیش از این برای خروج افراد از این‌سو مشکلات بسیاری وجود داشت، اما غازی‌الله هاشمی، کمیسار تورخم می‌گوید که این مشکلات تا اندازۀ زیادی حل شده است. او می‌گوید: «مشکلات مسافرانی که در این‌سو با آن مواجه بودند، حل شده است. جاهایی را برای اسکان و تسهیلاتی را برای رفت‌وآمد ایجاد کرده‌ایم تا مسافران از آن استفاده کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که به تازه‌گی محمد صادق، نمایندۀ ویژۀ پاکستان برای افغانستان، گفته است افغان‌های گیرمانده تا ۲۹ آپریل سال جاری می‌توانند با شناس‌نامه به کشورشان برگردند. با این حال، انتقادها این است که مقام‌های پاکستان وعده کرده بودند که مشکلات رفت‌وآمد افغان‌ها را حل و به آنان تسهیلات فراهم می‌کنند، اما چنان‌که لازم است این تعهدات عملی نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: