پس از سال‌ها شکررنجی، تاخت‌وتاز و پرونده‌سازی تصاویری از دیدار مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین رئیس‌جمهور و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست می‌شود. گفته می‌شود این دیدار شام دوشنبۀ همین هفته، هجدهم حوت/اسفند در ارگ ریاست‌جمهوری انجام شده است.

برخی از منابع می‌گویند که چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور در تلاش دل‌جویی از عطامحمد نور، والی پیشین بلخ و صلاح‌الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز برآمده‌اند.

اکرم عارفی، استاد دانشگاه می‌گوید که طالبان، جامعۀ جهانی و احزاب سیاسی مثلث فشار بر دولت آقای غنی را شکل داده‌اند و به همین منظور آقای غنی مصمم است که جبهۀ داخلی‌اش را نیرومند سازد. اما به باور او، در کنار تجربه‌های تلخ گذشتۀ سیاست‌گران و رهبران احزاب از آقای غنی، موقعیت متزلزل او نیز سبب می‌شود تا سیاست‌گران به گونۀ تاکتیکی برخورد کنند.

حمید عزیزی، آگاه روابط بین‌الملل نیز می‌گوید، تنها بخشی از سیاست‌گران که با طالبان دشمنی دارند، ممکن است در کنار آقای غنی بی‌ایستند. به گفتۀ او، شماری از سیاست‌گران طالبان را به عنوان متحد قابل اعتمادتر پذیرفته‌اند.

گفتنی‌ست پیش از این وزیر خارجۀ آمریکا در نامه‌یی هشدارگونه از آقای غنی خواسته است که در هم‌کاری نزدیک با حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی و عبدالرب رسول سیاف، از چهره‌های جهادی برای صلح افغانستان کار کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: