مسئولان در ادارۀ محیط زیست کابل با ابراز نگرانی از بیش‌ترشدن آلوده‌گی هوا در شهر کابل می‌گویند که آلوده‌گی هوای پایتخت به سمت وضعیت اضطرار روان است.

محمدکاظم همایون، رئیس ادارۀ محیط زیست کابل به سلام‌وطندار می‌گوید که آلوده‌گی هوای شهر کابل در وضعیت هشدار قرار دارد. او می‌گوید که اگر این وضعیت مهار نشود، وضعیت اضطرار اعلام خواهد شد.

به گفتۀ او، کار روی مدیریت آلوده‌گی هوا در شهر کابل جریان دارد تا از بیش‌ترشدن آلوده‌گی جلوگیری شود.

آقای همایون می‌افزاید که ادارۀ محیط زیست کابل با هم‌کاری شهرداری کابل روی نصب تصفیه‌کنندۀ مواد سوختی کار می‌کنند.

به گفتۀ او، بلندمنزل‌هایی که تصفیه‌کنندۀ مواد سوختی نصب نکرده‌اند، جریمه می‌شوند.

باشنده‌گان کابل نیز با نگرانی از افزایش آلوده‌گی هوا می‌گویند که هوای آلوده‌ خطرناک‌تر از جنگ و تروریزم برای مردم افغانستان است. به گفتۀ آنان، اگر این وضعیت مهار نشود، بسیاری از مردم تلف خواهند شد.

فاروق کریمی، باشندۀ شهر کابل در این باره می‌گوید: «از لحاظ آلوده‌گی هوا حتا در خانه‌های‌مان امن نیستیم. این خودش در ذات خود یک تروریزم است. به ارتباط دولت و هم‌کاری مردم با دولت می‌توانم بگویم که دولت یک برنامۀ منظم ندارد و اگر تقاضا داشته باشد که شهروندان هم‌کار باشند، باید یک برنامه ارائه کند.»

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با انتقاد از میزان بلند آلوده‌گی هوا در برگه‌های فیس‌بوک‌شان حرف‌های متفاوتی نگاشته‌اند.

هارون بصیر، دیگر باشندۀ پایتخت با انتقاد از هوای آلودۀ شهر کابل در صفحۀ فیس‌بوکش نگاشته است که هوای امروز کابل قابل تنفس نیست.

حامد حیدری، یکی دیگر از باشنده‌گان شهر کابل در صفحۀ فیس‌بوکش نگاشته است که آلوده‌گی هوا در افغانستان ممکن است کشنده‌تر از ویروس کرونا و جنگ ۱۹ سال اخیر در کشور باشد.

این شکایت‌ها و نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شوند که شهروندان بارها از میزان بلند آلوده‌گی هوا شکایت کرده‌اند و حکومت نیز وعدۀ رسیده‌گی داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: