پزشکان شفاخانۀ ولایتی غور از شیوع بیماری سرخکان در این ولایت خبر می‌دهند. آنان می‌گویند که از نزدیک به یک‌ماه می‌شود که این بیماری در میان کودکان این ولایت شیوع پیداکرده و با گذشت هر روز شمار مبتلایان سرخکان افزایش می‌یابند.

پزشکان این شفاخانه می‌گویند که به علت کمبود پزشک، بستر برای بیماران و نبود دارو نمی‌نتوانند به گونۀ درست به بیماران رسیده‌گی کنند.

در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژۀ کودکان مبتلا به بیماری سرخکان در شفاخانۀ ولایتی غور، بیش از ۲۵ کودک مبتلا به سرخکان زیر درمان قرار دارند.

خانواده‌های این کودکان با انتقاد از نبود دارو و بستر برای کودکان‌شان می‌گویند، از سُرنگ تا دارو را خودشان خریداری می‌کنند.همراه یکی از کودکان بیمار می‌گوید: «جای بسیار تنگ است. چپرکت‌ کم است. در هرچپرکت چهار تا پنج کودک است و برای پایواز هیچ جای نیست. دوا را هم خود ما می‌خریم.»

یکی دیگر از همراهان این کودکان نیز می‌گوید: «از راه دور آمدیم نه پول داریم نه چیزی دیگری که دوا بخریم. همۀ کودکانم مریض هستند. همه سرخکان است.»

پزشکان در شفاخانۀ ولایتی غور با پذیرش مشکلات در این شفاخانه می‌گویند، لغو پروژۀ اصلاحات شفاخانه‌ها سبب کمبود دارو، پزشک و امکانات درمانی در این ولایت شده است.

محمدموسی الفت، مسئول بخش درمانی کودکان در شفاخانه ولایتی غور می‌گوید، با گذشت نزدیک به یک‌ماه از آغاز شیوع بیماری سرخکان در میان کودکان در این ولایت، تاکنون ۴ کودک فوت کرده‌اند.

آقای الفت می‌گوید: «تقریباً ۴ مریض فوتی داشتیم از اثر واقعات سرخکان که یک یا دو تای آنها از ساحات دور آمده بودن و با رسیدن به شفاخانه و امکاناتی که ما داشتیم و انجام دادیم، متأسفانه فوت شدند.»

جمعه‌گل یعقوبی، رئیس صحت غور می‌گوید که با فرستادن تیم‌های صحی به بخش‌هایی که بیماری سرخکان در آن‌جاها شیوع پیدا کرده تلاش دارند تا از افزایش مبتلایان به این بیماری جلوگیری کنند.

او می‌افزاید: «ما یک سروی را هم آغاز کردیم که بیشترین مبتلایان از کدام منطقه هستند که ما تدابیر وقایعوی را محاسبه کنیم و در قسمت تطبیق واکسین در نقاطی که شیوع سرخکان است تحت پوشش واکسین قرار بدهیم.»

رئیس صحت غور می‌گوید که موضوع کمبود دارو و امکانات درمانی شفاخانۀ ولایتی غور را با مسئولان وزارت صحت در کابل در میان گذاشته‌اند و به زودی این مشکل حل خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: