اول دسمبر در سال ۱۹۹۸ به نام «روز جهانی ایدز» نام‌گذاری شده است. از این روز، همه‌ساله به هدف افزایش بودجه و آگاهی‌دهی و مبارزه با تبعیض در برابر مبتلایان به این بیماری، بزرگ‌داشت می‌شود.

در همین حال، حیدرخان، رییس طب وقایه‌ای وزارت صحت عامه، امروز در نشستی به مناسبت «روز جهانی ایدز» می‌گوید که در سال روان میلادی بیش از ۳۰۰۰ رویداد مثبت ایدز در کشور ثبت شده است و ۳۲۳ تن جان باخته اند.

رییس طب وقایه‌ای وزارت صحت عامه، می‌افزاید: «در سال روان میلادی ۳۲۹۲ تن در کشور به بیماری ایدز مبتلا شده و از این میان، ۳۲۳ تن جان‌های شان را از دست داده اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سویی هم، حبیب‌الله آخوندزاده حامد، معین عرضه‌ی خدمات صحی وزارت صحت عامه، در این نشست می‌گوید‌ که آزمایش بیماری ایدز رایگان و محرمانه قابل دست‌رس است.

او می‌‌افزاید: «عرضه‌ی خدمات برای بیماران ایدز در کشور رایگان و محرمانه است. ما از کشورهای کمک‌کننده می‌خواهیم که بیش‌تر از پیش برای ریشه‌کن‌کردن این بیماری وزارت صحت عامه را هم‌کاری کنند.»

ادریس، یک تن از شهروندان که به ایدز مبتلا است، به سلام‌وطندار می‌گوید که به دلیل استفاده از سوزن ملوث، به این بیماری مبتلا شده است.

او می‌‌افزاید: «در ایران مهاجر بودم و در همین زمان باز مواد مخدر استفاده کردم و از یک سوزن دو نفر استفاده کردیم. او نفر مبتلا به بیماری ایدز بود و من هم به این بیماری مبتلا شدم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، شماری از پزشکان روش‌های انتقال این بیماری را از طریق رابطه‌ی جنسی، خون بیمار یا وسایل آلوده به خون بیمار و از مادر به کودک، می‌دانند.

مل‌یار کلیم‌زی، یک تن از پزشکان بیماری ایدز، می‌گوید: «این بیماری از طریق رابطه‌ی جنسی، استفاده از دو سوزن یا هم وسایل آلوده به خون بیمار، به دیگران انتقال پیدا می‌کند.»

هرچند سازمان صحی جهان سال ۲۰۳۰ را برای مهار ویروس «اچ‌آی‌وی» هدف تعیین کرده است؛ اما یافته‌های تازه‌ی اداره‌ی مبارزه با مواد مخدر و جرم‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که این ویروس به شدت در میان معتادان در حال گسترش است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: