مسئولان شرکت انکشاف ملی که در بخش اعمار پروژه‌های انکشافی از سال ۱۳۹۸ به این سو در افغانستان فعالیت دارد، می‌گویند که اداره‌های مختلف دولتی، نزدیک به ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون افغانی، به این شرکت بدهکار اند.

مسئولان این شرکت، امروز (شنبه، ۲۶ حمل)، در یک نشست خبری که در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار شد، از مسئولان اداره‌های بدهکار می‌خواهند که پرداخت بدهی‌های این شرکت را در برنامه‌ی بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۲، در نظر بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

عبدالله احمدزی، رییس ساختمانی-بنائی، می‌گوید که این شرکت نیز، به شرکت‌های تسهیل‌کننده بدهی‌هایی دارد و روند پرداخت این بدهی‌ها جریان دارد. او می‌افزاید: «ما نیز از شرکت‌های تسهیل‌کننده قرض‌داریم. تلاش می‌کنیم که از درآمد خود شرکت، این قرض‌داری را بپردازیم. در این میان، ۱۸.۴ میلیارد افغانی که اداره‌های دیگر از ما قرض‌دار اند، قرض‌های شرکت‌های تسهیل‌کننده هم موجود است.»

شرکت انکشاف ملی، از زمان ایجادش تا کنون، کار ۴۵۷ پروژه را در سراسر کشور که بیش‌تر شامل پروژه‌های ساختمانی اداره‌های دولتی و ساخت بند و سرک می‌شود، به پایان رسانده و به بهره‌برداری سپرده که از این میان، کار ۸۳ پروژه‌ی آن در سال‌ گذشته‌ی خورشیدی، به پایان رسیده ‌است. مسئولان در شرکت انکشاف ملی، هم‌چنان می‌گویند که به دلیل نبود بودجه‌ی انکشافی، هم‌اکنون کار تطبیق ۶۰۰ پروژه‌ی انکشافی این شرکت، متوقف است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

عبدالولی عادل، معاون مالی و اداری شرکت انکشاف ملی، می‌گوید که در سال روان، کار روی ده‌ها پروژه‌‌ای که پیش از این توقف یافته است، نیز آغاز خواهد شد. او می‌افزاید: «در سال ۱۴۰۲ برنامه داریم کار ۸۲ پروژه را که پس از تحولات کارش متوقف شده بود، آغاز کنیم. همین گونه، ده‌ها پروژه‌ی دیگر که کارش در سال گذشته آغاز شده را نیز سرعت ببخشیم.»

گفتنی است که در سال مالی ۱۴۰۱ خورشیدی، امارت اسلامی بودجه‌ی اندکی را به بخش‌های انکشافی اختصاص داده بود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: