مسئولان شرکت برق‌رسانی افغانستان (برشنا)، امروز (یک‌شنبه، ۱۴ جوزا) در یک نشست خبری در کابل، می‌گویند که این شرکت همه‌ی بدهی‌هایش در زمینه‌ی خرید برق را به کشورهای همسایه پرداخت کرده است و اکنون از هیچ کشوری بدهکار نیست. به گفته‌ی آنان، شرکت برشنا هم‌اکنون به گونه‌ی عادی، ماهانه به ارزش ۱۵ میلیون دالر انرژی برق را از کشورهای همسایه وارد می‌کند.

عبدالرحمان رحمانی، سرپرست و رییس تجارتی شرکت برشنا، در این نشست می‌گوید‌ که در یک سال گذشته به ارزش ۹۶ میلیون دالر از تاجیکستان، به ارزش ۹۴ میلیون دالر از اوزبیکستان، به ارزش ۶۲ میلیون دالر از ایران و به ارزش ۴۷ میلیون دالر از ترکمنستان، برق وارد کرده‌ اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، صفی‌الله احمدزی، رییس عملیاتی شرکت برشنا، می‌گوید که این شرکت به منظور تأمین انرژی برق دوام‌دار و استفاده از منابع داخلی، یک طرح پنج ساله را ترتیب کرده است که بر اساس آن، ۷۱۰ مگاوات برق از انرژی تجدیدپذیر، به دست خواهد آمد.

رییس عملیاتی شرکت برشنا، می‌افزاید: «در ولایت‌های دوردست، شبکه‌های سولری تهیه می‌کنیم که ۴۷۰ مگاوات [برق] از بخش سولری متصل به شبکه و ۴۰ مگاوات منفصل از شبکه است و ۲۰۰ مگاوات آن از پروژه‌های بادی به دست می‌آید. تلاش داریم که از انرژی زغال‌سنگ نیز کار بگیریم.»

با این حال، مسئولان شرکت برشنا، می‌‌افزایند که میزان درآمدهای این شرکت در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال پیش آن، ۲.۵ درصد افزایش داشته است.

سرپرست و رییس تجارتی شرکت برشنا، گردآوری پول صرفیه‌ی برق از نزد بدهکاران و جلوگیری از ضایعات، استفاده‌ی غیرقانونی برق و میتر خراب در سطح کشور را، از علت‌های اصلی افزایش میزان درآمد این شرکت در سال گذشته، عنوان می‌کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «در هرات، پروان، کندز، کندهار، بلخ و ننگرهار که مصرف‌کننده‌های بزرگ برق اند، میترهای شان دیده و مشکلات تخنیکی شان حل شد و در مقابل آن، ۱۰۲ میلیون افغانی به شکل قانونی به عواید شرکت برشنا اضافه شد.»

سرپرست و رییس تجارتی شرکت برشنا، می‌افزاید که در سال ۱۴۰۱، ۳.۵ میلیارد افغانی را از اداره‌های دولتی که بدهکار بودند، گردآوری کرده اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: