ولسوالی نجراب کاپیسا سومین ولسوالی پس از ولسوالی‌های تگاب و اله‌سای این ولایت است که شام گذشته به‌دست جنگ‌جویان طالبان سقوط کرد؛ اما چه عامل‌هایی در سقوط این ولسوالی نقش داشته‌اند؟

براساس معتبرترین اطلاعاتی که در یک مکتوب محرم از بخش سوق و ادارۀ ریاست عمومی پلان و اوپراسیون وزارت داخله صادر شده و سلام‌وطندار به نسخه‌یی از آن دست یافته، ولسوالی نجراب کاپیسا در پی کم‌توجهی مسئولان محلی، برخوردهای سیاسی با گزینش‌های امنیتی در نجراب و نبود سوق و ادارۀ کارا در رأس نیروهای امنیتی این ولسوالی، سقوط کرده است.

در این مکتوب گفته شده است که ۱۳ روز پیش از سقوط ولسوالی نجراب به‌دست افراد طالبان (۱۴۰۰/۴/۱۶)، باتوجه به تحرکاتی که افراد این گروه در نجراب داشته‌اند، هشدار از حملۀ طالبان بر مرکز ولسوالی و پاسگاه‌های خط نخست نبرد در دره‌های افغانیه، پته و غوث، داده شده بود.

براساس اطلاعات درج‌شده در مکتوب محرمی که در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته است، در این اواخر با وساطت میردادخان نجرابی، نمایندۀ مردم کاپیسا در مجلس نماینده‌گان، یک جوان ۲۷ ساله‌ در فرماندهی پولیس ولسوالی نجراب گماشته شده که با رتبۀ دوم سارنی، تجربۀ جنگ، توانایی دفاع، ظرفیت سوق و ادارۀ نیروها و روحیۀ جنگ را نداشته و یک فرد غیرمسلکی‌ست.

در مکتوب نیز گفته شده که در بخش تقویت پاسگاه‌های امنیتی در این مدت کاری انجام نشده است و نیروهای بشری در پاسگاه‌ها بیش‌تر از شش تن نبوده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بخش دیگری از این مکتوب گفته شده است که پس از سقوط ولسوالی تگاب، نیروهای امنیتی این ولسوالی به هدف تقویت پاسگاه‌های امنیتی ولسوالی نجراب در تپۀ «احمدبیگ» این ولسوالی جابه‌جا شده‌اند، اما اطلاعات کشفی نشان می‌دهد که ۳۰ درصد این نیروها در ساحۀ یادشده حضور دارند و ۷۰ درصد دیگر به‌شمول فرمانده پولیس تگاب، فرمانده بلوک، فرمانده تولی و سرگروپ‌های تقویتی به‌جای حضور در تپۀ «احمدبیگ‌»، در خانه‌های‌شان به‌سر می‌برند.

در مکتوب نوشته شده که فرمانده پولیس کاپیسا در طول روز به ساحۀ تپۀ «احمدبیگ»‌ ولسوالی نجراب می‌رود و شامِ روز دوباره به فرماندهی پولیس برمی‌گردد و هیچ طرح و برنامه‌یی در پیوند به دفع و ترد برنامه‌های دشمن وجود ندارد.

در مکتوب با تأکید هشدار داده شده در صورتی که وضعیت همین‌گونه ادامه یابد، ولسوالی نجراب سقوط و دامنۀ ناآرامی‌ها به مرکز کاپیسا نیز گسترش خواهد یافت.

با این همه، میردادخان نجرابی، نمایندۀ مردم کاپیسا در مجلس نماینده‌گان با رد موارد درج‌شده نسبت به خودش در این مکتوب به سلام‌وطندار می‌گوید که تمام پیشنهادات و گزینش‌های امنیتی از طریق مراجع مربوط و مطابق به وضعیت امنیتی ساحات، صورت می‌گیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

آقای نجرابی تأکید می‌کند که هیچ دخل و نقشی در گزینش‌های امنیتی ندارد و هم‌اکنون ده‌ها تن از نزدیکان و اعضای خانواده‌اش در نبرد با طالبان در ولسوالی نجراب قرار دارند و حتی قربانی‌هایی نیز داده‌اند.

میردادخان نجرابی این‌گونه مکتوب‌ها را ناشی از عقده‌های رقبای سیاسی خود می‌داند و می‌گوید که کاپیسا به‌ویژه ولسوالی نجراب خانه‌اش است و به هیچ صورت حاضر نیست آسیبی متوجه خانه‌اش شود.

از سوی دیگر، عبداللطیف مراد، والی کاپیسا می‌گوید که درستی این مکتوب را تأیید یا رد کرده نمی‌تواند و باید از مراجع تهیه‌کنندۀ آن پرسیده شود.

والی کاپیسا با آن‌که سقوط نجراب را رد می‌کند، اما می‌گوید که در جنگ پیش‌‌رَوی و عقب‌نشینی وجود دارد و هم‌ا‌کنون ۸۰ درصد اراضی نجراب به‌دست نیروهای دولتی‌ست و به لحاظ جلوگیری از آسیب‌رسیدن به غیرنظامیان، نیروهای امنیتی عقب‌نشینی کرده‌اند.

والی کاپیسا موجودیت خلاهای امنیتی را رد نمی‌کند، اما تأکید می‌کند که پس از بهترشدن وضعیت نقاط ضعف به بررسی گرفته خواهد شد.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

به‌دنبال سقوط ولسوالی نجراب، میرحیدر افضلی، دیگر نمایندۀ مردم کاپیسا در مجلس نماینده‌گان در فیس‌بو‌ک خود نوشته که از سقوط ولسوالی نجراب در موجودیت سربازان کافی متأسف است.

آقای افضلی بدون اشاره به مورد خاصی، تأکید کرده است که سقوط ولسوالی نجراب، دلیل‌های بسیاری دارد.

با این همه، به‌دلیل حضور فرمانده پولیس کاپیسا و فرمانده پولیس ولسوالی نجراب این ولایت در خط نبرد، دیدگاه آنان را در پیوند به این مکتوبی که در اختیار سلام‌وطندار قرار گرفته است، به‌دست آورده نتوانستیم.

نجراب از واحدهای اداری هفت‌گانه به‌شمول مرکز کاپیساست که با شهر محمود راقی، مرکز این ولایت هم‌مرز است.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: