امروز (شنبه، ۲۷ حوت)، روز ملی خبرنگار است. نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، با پخش اعلامیه‌ای به مناسبت این روز، گفته است که خشونت‌ها در برابر خبرنگاران هر روز بیش‌تر می‌شود. نی گفته است که امسال از روز ملی خبرنگار در حالی تجلیل می‌شود که خبرنگاران افغانستان با چالش‌های بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

به گفته‌ی این نهاد، در کم‌تر از سه ماه گذشته نزدیک به ۳۰ مورد خشونت در برابر خبرنگاران در دفتر نی ثبت شده است. نی نوشته است: «از آغاز سال ۲۰۲۳ تا اکنون شاهد اتفاق‌های ناگوار در مقابل خبرنگاران هستیم. در مدت کم‌تر از سه ماه نزدیک به ۳۰ مورد خشونت در برابر خبرنگاران در دفتر نی به ثبت رسیده است. هفته‌ی گذشته در اثر انفجار خونین در بلخ دو تن از خبرنگاران جان باختند و ۱۶ تن دیگر زخم برداشتند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، افزوده که کار رسانه‌ای و خبرنگاری در افغانستان، هر روز بدتر از پیش و در حال وخیم‌شدن است. نی، تأکید کرده است که بسیاری از رسانه‌ها به دلیل چالش‌های موجود و مشکلات اقتصادی دروازه‌های شان را بسته و صدها خبرنگار با بسته‌شدن دروازه‌های رسانه‌ها، بی‌کار شده یا کشور را ترک کرده اند.

این نهاد تصریح کرده است: «آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی به رسانه‌ها، خبرنگاران، فعالیت‌‌ رسانه‌ای و خبرنگاری نسبتاً چالش‌آفرین بوده است. هنوز دیری از آغاز این سال نمی‌گذرد که شاهد اوج‌گیری خشونت‌ها در برابر خبرنگاران هستیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، در این اعلامیه از مقام‌های مسئول خواسته است که به فعالیت‌های رسانه‌ای و آزادی بیان در افغانستان احترام بگذارند «و نگذارند آزادی بیان نیم‌بند که داریم، بیش‌تر از این صدمه ببیند.»

نی گفته که ۲۷ حوت روز ملی خبرنگار در تقویم افغانستان است و از این روز، همه‌ساله در کشور تجلیل می‌شود. این نهاد، ضمن شادباش گفتن این‌ روز، به‌ جامعه‌ی خبرنگاری افغانستان آرزوی پیروزی کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: