فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان، امروز با پخش اعلامیه‌یی به بازداشت کارمندان تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی واکنش نشان داده و این عمل‌کرد امارت اسلامی را غیرقانونی خوانده است.

نیروهای استخبارات امارت اسلامی شام روز گذشته پس از این‌که شبکۀ تلویزیونی طلوع‌نیوز خبر ممنوعیت پخش سریال‌های خارجی از طریق این رسانه از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر را پخش کرد، وارد دفتر طلوع‌نیوز شدند و سه تن از کارمندان این رسانه به‌شمول خپلواک صافی، رئیس طلوع‌نیوز، بهرام امان، گویندۀ خبر و عبدالله نافع، مسئول بخش حقوقی این رسانه را بازداشت کردند.

در همین حال، لطف‌الله نجفی‌زاده، رئیس پیشین طلوع‌نیوز، در توییترش نوشته است که خپلواک صافی، رئیس طلوع‌نیوز و کارمند دیگر که در بخش حقوقی طلوع‌نیوز کار می‌کرد، دوباره رها شده‌اند؛ اما بهرام امان هنوز هم در قید نیروهای استخبارات امارت اسلامی قرار دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان نیز در اعلامیه‌اش نوشته است که تاکنون خپلواک صافی و عبدالله نافع از قید نیروهای استخبارات امارت اسلامی رها شده‌اند؛ اما بهرام امان هنوز هم در قید امارت اسلامی قرار دارد.

این فدراسیون گفته است که بهرام امان امروز در حالی در زندان به‌سر می‌برد که روز ملی خبرنگار است و خبرنگار نباید روز خود را در زندان تجلیل کند. در اعلامیه آمده است: «تقدیر از این روز برای خبرنگار در زندان مناسب نیست.»

در اعلامیۀ فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان گفته شده است که بهرام امان روز گذشته از سوی این فدراسیون به‌عنوان بهترین گویندۀ خبر سال ۱۴۰۰ انتخاب شد. این فدراسیون از نهادهای وابستۀ امارت اسلامی می‌خواهد که هرچه زودتر بهرام امان را از قید رها کنند. «در صورت هرگونه ادعاء باید از مراجع قانونی قضایای خبرنگاران و رسانه‌ها پی‌گیری شود، نه از راه نظامی و ارهاب.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در عین حال، فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان خواهان دوباره فعا‌ل‌شدن کمیسیون تخطی رسانه‌ها شده است، تا قضایای مرتبط به خبرنگاران و رسانه‌ها مطابق به قانون پذیرفته‌شده، پی‌گیری شود.

بازداشت کارمندان طلوع‌نیوز واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را به هم‌راه داشته است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از بازداشت «خودسرانۀ» کارمندان طلوع‌نیوز توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی ابراز نگرانی کرده است.

یوناما در توییترش نوشته است تمام کسانی که توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی بازداشت شده‌اند، رها شوند. یوناما هم‌چنان خواهان پایان‌دادن به ارعاب و تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌های مستقل شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: