به‌دنبال بازداشت سه کارمند تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی، گروه رسانه‌یی موبی/موبی‌گروپ بیانیه‌یی را که شام گذشته دربارۀ پخش سریال‌های خارجی در فیس‌بوک و توییتر طلوع‌نیوز منتشر کرده بود، حذف کرده است.

گروه رسانه‌یی موبی روز گذشته اعلام کرد که وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی، طی مکتوبی این شبکه را از پخش هرگونه سریال خارجی منع کرده است. ساعاتی پس از پخش این بیانیه، نیروهای استخبارات امارت اسلامی وارد دفتر طلوع‌نیوز شده و سه کارمند این رسانه را بازداشت کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

یک منبع معتبر در طلوع‌نیوز به شرط افشانشدن هویتش، شب گذشته به سلا‌م‌وطندار گفت پس از این‌که این شبکۀ تلویزیونی خبر ممنوعیت پخش سریال‌های خارجی از طریق این رسانه از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر را همه‌گانی کرد، نیروهای استخبارات امارت اسلامی وارد دفتر طلوع‌نیوز شده و سه تن از کارمندان این رسانه به‌شمول خپلواک صافی، رئیس طلوع‌نیوز، بهرام امان، گویندۀ خبر و عبدالله نافع، مسئول بخش حقوقی این رسانه را بازداشت کرده‌اند.

منبع افزود که تاکنون از سرنوشت هم‌کاران‌شان اطلاع ندارند و روشن نیست که آنان به کجا انتقال داده شده‌اند. در همین حال، لطف‌الله نجفی‌زاده، رئیس پیشین طلوع‌نیوز، در توییترش نوشته است که خپلواک صافی، رئیس طلوع‌نیوز و کارمند دیگر که در بخش حقوقی طلوع‌نیوز کار می‌کرد، دوباره رها شده‌اند؛ اما بهرام امان هنوز هم در قید نیروهای استخبارات امارت اسلامی قرار دارد.

با این حال، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، از بازداشت «خودسرانۀ» کارمندان طلوع‌نیوز توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی ابراز نگرانی کرده است. یوناما در توییترش نوشته است تمام کسانی که توسط نیروهای استخبارات امارت اسلامی بازداشت شده‌اند، رها شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یوناما هم‌چنان خواهان پایان‌دادن به ارعاب و تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌های مستقل شده است. این در حالی‌ست که پیش از این نیز، نیروهای استخبارات امارت اسلامی شماری از خبرنگاران، فعالان سیاسی و برخی از فعالان حقوق زن را بازداشت و پس از چند روز دوباره رها کرده‌اند.

مسئولان امارت اسلامی هنوز در این باره چیزی نگفته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: