نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، بامداد روز شنبه، ۱۰ جدی، با پخش اعلامیه‌ای گفته است که نقشه‌ی خشونت این نهاد کاهش ۱۷ درصدی رویدادهای خشونت در برابر خبرنگاران در افغانستان را در ۲۰۲۲ نشان می‌دهد؛ در حالی که گونه‌ی ناپدیدشدن خبرنگاران طی ۲۰ سال گذشته مورد تازه بوده که در ۲۰۲۲ رخ داده است.

یافته‌های نی در باره‌ی خشونت در برابر خبرنگاران نشان می‌دهد که در ۲۰۲۲ نسبت به ۲۰۲۱ میلادی، ۱۷ درصد خشونت در برابر خبرنگاران در افغانستان کاهش یافته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

بر بنیاد اطلاعات نقشه‌ی خشونت نی، ۱۳۲ مورد خشونت در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان به ثبت رسیده است. این در حالی است که سال گذشته نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان ۱۵۹ مورد خشونت در برابر خبرنگاران را ثبت کرده بود.

در اعلامیه‌ی نی آمده است: «با این وجود رقم تفاضل قضایای خشونت در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۲، ۲۷ مورد بوده که نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد کاهش را نشان داده است. از میان ۱۳۲ رویداد ثبت‌شده‌ی سال روان، ۲ مورد آن کشته، ۳ مورد فوتی، ۲ مورد زخمی، ۳ مورد احضار، ۵ مورد ناپدیدشدن، ۲۲ مورد لت‌وکوب، ۴۶ مورد تهدید و توهین و ۴۹ مورد بازداشت را در بر می‌گیرد؛ در حالی که در سال گذشته ۱۵۹ رویداد در نقشه‌ی خشونت دفتر نی به ثبت رسیده بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، تأکید کرده است که ۱۷ درصد کاهش خشونت در برابر خبرنگاران در ۲۰۲۲ به این معنا نیست که افغانستان کشوری امن برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای باشد. نی افزوده است: «با وجود این که ما شاهد کاهش رویدادهای خشونت‌آمیز در سال ۲۰۲۲ هستیم، اما رویدادهایی چون لت‌وکوب و بازداشت خبرنگاران در سال ۲۰۲۲ به پیمانه‌ی زیادی بوده است.»

این نهاد هم‌چنان گفته است که در بیش‌تر از یک سال گذشته صدها خبرنگار و کارمند رسانه‌ای بی‌کار شده اند و بیش از ۵۰ درصد رسانه‌های تصویری، نزدیک به ۴۸ درصد رسانه‌های صوتی، تمامی رسانه‌های چاپی و ۸۰ درصد خبرگزاری‌ها و رسانه‌های آنلاین نیز، نشرات شان متوقف یا محدود شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: