مسئولان مرکز خبرنگاران افغانستان و انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان، امروز در یک نشست خبری گزارش مشترک یک‌سالۀ خود دربارۀ وضعیت خبرنگاران را همه‌گانی کردند. بررسی‌ مشترک این دو نهاد نشان می‌دهد که پس از حاکمیت امارت اسلامی خشونت علیه خبرنگاران کشور بیش از دو برابر شده است.

مسئولان این دو نهاد با نگرانی از بیش‌ترشدن چالش‌ها در برابر خبرنگاران می‌گویند با آن‌که جان‌باختن خبرنگاران کاهش یافته؛ اما آمار خشونت در برابر آنان افزایش یافته است. شاه‌محمود شینواری، نمایندۀ مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که به‌دلیل وضع محدودیت‌ها، افزایش خشونت‌‌ و خودسانسوری، شماری از خبرنگاران مجبور به ترک وظیفه شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «خشونت در دوران حاکمیت امارت اسلامی نسبت به دوران جمهوری بیش‌تر از دو برابر افزایش داشته و فضای کاری برای خبرنگاران و رسانه‌های آزاد محدود شده و ترس و خودسانسوری بی‌سابقه را در پی داشته است.»

از سویی هم، اسماعیل سادات، معاون فنی انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان، در هنگام ارائۀ این گزارش می‌گوید که پس از حاکمیت امارت اسلامی در کشور، ۶۶ مورد بازداشت خبرنگاران ثبت شده است. به گفتۀ او، این بازداشت‌ها با خشونت فیزیکی، توهین، تحقیر و حتی شکنجه به هم‌راه بوده است.

معاون فنی انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان می‌افزاید که ۵ مورد تهدید و ۳ مورد مجروحیت در خبرنگاران از سوی نیروهای امارت اسلامی و ۳ مورد لتوکوب خبرنگاران از سوی افراد ناشناس در هفت ماه گذشته گزارش شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

بررسی‌ مرکز خبرنگاران افغانستان و انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان نشان می‌دهد که از میان ۵۷۸ رسانۀ صوتی، تصویری و چاپی، فعالیت ۴۰ درصد آن به‌دلیل مشکلات اقتصادی و وضع محدودیت‌ها متوقف شده است. براساس این بررسی، ۳۰ درصد دیگر رسانه‌ها نیز در آستانۀ بسته‌شدن قرار دارند.

بررسی این دو نهاد هم‌چنان نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۰ خورشیدی، ۱۱۷ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است. خواستیم دیدگاه مسئولان امارت اسلامی را در این گزارش داشته باشیم؛ اما سخنگویان امارت اسلامی به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: