یک روز پس از این که نمایندگان روسیه و هند، مدعی شدند که شماری از گروهای هراس‌افکن در افغانستان حضور و فعالیت دارند. حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که امارت اسلامی، در سراسر افغانستان کنترل کامل دارد و به هیچ گروه ‌بیرون‌مرزی، اجازه‌ی فعالیت در این کشور را نمی‌دهد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، تأکید می‌کند که کشورهای منطقه، باید به جای نگرانی از افغانستان، با امارت اسلامی هم‌کار باشند. او می‌افزاید: «استراتیژی ما است که نمی‌گذاریم از خاک ما در برابر کشوری استفاده شود. کشورها به جای این که پروپاگند و سوءظن به وجود می‌آورند یا به اساس دلیل‌های واهی اتهام بسته می‌کنند، باید حقیقت‌ها در افغانستان را در نظر بگیرند، مسولیت شان است که هم‌کار باشند تشویش های بی‌جا را خلق نکنند.»

نمایندگان روسیه و هند، روز گذشته (جمعه، ۲۷ دلو)، در ششمین نشست دبیران شورای امنیت با موضوع افغانستان کشورهای منطقه در بیشکک، پایتخت قرقیزستان، مدعی شدند که شماری از گروهای هراس‌افکن در افغانستان حضور و فعالیت دارند و قاچاق مواد مخدر از افغانستان، هنوز هم تهدیدی جدی برای منطقه است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ویکرام میسری، معاون مشاور امنیت ملی هند، در این نشست گفته است که امارت‌اسلامی، نباید به لشکر طیبه و جیش‌محمد در افغانستان، پناه‌گاه و اجازه‌ی آموزش بدهد. در بخشی از سخنانی میسری که در خبرگزاری هندوستان تایمز نشر شده، آمده است: «خاک افغانستان نباید برای پناه‌دادن، آموزش، برنامه‌ریزی یا تأمین مالی اقدام‌های هراس‌افکنی به ویژه توسط افرادی که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوع شده است از جمله لشکر طیبه و جیش‌محمد استفاده شود. به خوبی ثابت شده که هر گونه بی‌ثباتی در افغانستان تهدیدی برای کل منطقه است.»

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز، در این نشست، مدعی شده است که  ۲۰ سازمان هراس‌افکن با بیش از ۲۳ هزار شبه‌نظامی در افغانستان حضور دارند. خبرگزاری تاس روسیه، در گزارشی در این باره نوشته است: «در این نشست برنامههای بیش‌تر برای هم‌کاری بین دولت‌ها برای مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای ناشی از خاک افغانستان مورد قرار گرفت و تأکید بر گرفتن تدابیر زودهنگام برای مقابله با تهدید تروریسم از افغانستان به سایر کشورها گرفته شد.»

در سوی دیگر، شماری از آگاهان روابط‌ بین‌الملل، می‌گویند که کشورهای منطقه با چنین اظهار نظرها در تلاش بدنام‌سازی امارت‌اسلامی و جادادن دوباره‌ی افراد شان در نظام کنونی افغانستان اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

بلال‌فاطمی، آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید: «این‌ها در تلاش بدنام‌سازی امارت و جادادن افراد خود در نظام امارت اسلامی استند و جهان غرب در تلاش بهانه جویی برای حمله به کشورهای اسلامی است.»

عبدالجبار اکبری، دیگر آگاه روابط بین‌الملل نیز، می‌گوید: «کشورهای غربی و منطقه برای بزرگ‌نمایی شان به جهان این ادعا ها را می‌کنند باید به جای این چنین اظهار نظرها مبارزه‌ی مشترک با افغانستان داشته و برای رفع نگرانی و سوء تفاهم‌ها اعتماد‌سازی داشته باشند.»

ششمین نشست دبیران شورای امنیت با موضوع افغانستان، در قرقیزستان با حضور نمایندگان روسیه، هند، ایران، قزاقستان، چین، قرقیزستان، تاجیکستان و اوزبکستان جمعه‌ی هفته گذشته برگزار شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: