امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، خطاب به حکومت پاکستان می‌گوید که ریشه‌ی مشکلات امنیتی این کشور در داخلش است و نباید آن را به امارت اسلامی نسبت بدهد.

سرپرست وزارت امور خارجه، می‌افزاید: «از وزیران محترم پاکستان تقاضا می‌کنم که برف بام خود را بر بام دیگران نیندازید، مشکلات خود تان را در داخل خود تان ببینید.»

امیرخان متقی، امروز (چهارشنبه، ۱۲ دلو) در نشستی در کابل به حکومت پاکستان پیشنهاد می‌کند که در باره‌ی حمله‌ی انتحاری اخیر در مسجدی در پیشاور این کشور تحقیقات بیش‌تر کند و به گفته‌ی او، حمله‌ای با این میزان تلفات و تخریبات حمله‌ی عادی نیست که به وسیله‌ی یک جلیقه‌ی انتحاری یا هم بشکه‌ی بمب صورت گرفته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

آقای متقی در پاسخ به نگرانی‌ها مبنی بر مبدل‌شدن افغانستان به مرکز هراس‌افگنی، تأکید می‌کند در صورتی که افغانستان به مرکز هراس‌افگنی مبدل شود، دلیل چیست که به همسایه‌های دیگر افغانستان به جز پاکستان گسترش نمی‌یابد.

این اظهارات سرپرست وزارت امور خارجه در حالی است که به تاز‌گی رانا ثناءالله، وزیر امور داخله‌ی پاکستان، گفته ‌است آنان مدرک‌هایی دارند که نشان می‌دهد حمله‌های ضد امنیتی در پاکستان، از خاک افغانستان سازمان‌دهی می‌شود.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌‌ها، در نتیجه‌ی یک حمله‌ی انتحاری در مسجدی در شهر پیشاور پاکستان، دست‌کم ۱۰۰ تن کشته و ۱۵۰ تن دیگر زخمی شده اند. این حمله حوالی ساعت ۱:۴۰ دقیقه‌ی پس از چاشت روز دوشنبه، ۱۰ دلو، در هنگام ادای نماز در مسجدی در نزدیکی مرکز پلیس رخ داد.

مقام‌های امنیتی پاکستان گفته اند که مهاجم انتحاری در هنگام انفجار مواد هم‌راهش، در ردیف نخست نمازگزاران ایستاد بوده است. به گفته‌ی آن‌ها، شمار بسیاری از قربانیان کسانی بوده اند که برای ادای نماز ظهر به مسجد رفته بودند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، با پخش بیانیه‌ای این حمله‌ی انتحاری را به شدت محکوم کرده و گفته است که افراد پشت این حمله، «ربطی به اسلام ندارند.» او افزوده است: «تمام ملت در برابر تهدید تروریزم متحد می‌ایستند.»

وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، با پخش پیامی در واکنش به این حمله گفته است که امارت اسلامی حمله بر نمازگزاران در مسجدها را محکوم می‌کند و چنین اعمال را در تضاد با «احکام دین مبین اسلام» می‌داند.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله‌ی انتحاری را بر عهده نگرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: