امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، در نشست «فرمت مسکو»، در واکنش به اظهارات مقام‌های کشورهای مختلف مبنی بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، از کشورهای دیگر می‌خواهد که در این راستا به افغانستان نسخه پیشنهاد نکنند.

سرپرست وزارت امور خارجه‌، تأکید می‌کند همان گونه که افغانستان به چه‌گونگی حکومت‌داری کشورها نسخه ارائه نمی‌کند، از کشورهای دیگر هم انتظار دارد که به امارت اسلامی نسخه‌ی حکومت‌داری پیشنهاد نکنند و کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه‌ی افغانستان، با امارت اسلامی کار رسمی را آغاز کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

امیرخان متقی، در سخن‌رانی‌اش در این نشست می‌افزاید: «ما از همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه‌ی خویش توقع داریم طوری که ما برای نحوه‌ی حکومت‌داری دیگران نسخه پیشنهاد نمی‌کنیم، آن‌ها نیز به جای پیشنهاد نسخه برای نحوه‌ی حکومت‌داری به افغانستان، با امارت اسلامی در همه عرصه‌ها کار رسمی را آغاز کنند.»

سرپرست وزارت امور خارجه، هم‌چنان در این نشست ضمن خواستار هم‌کاری بیش‌تر کشورهای منطقه با این حکومت، تصریح می‌کند که حکومت کنونی افغانستان آماده است با کشورها در بخش‌های اقتصادی، بازرگانی، ترانزیتی و امنیت مرزی، هم‌کاری کند.

در کنار این، متقی در این نشست اطمینان داده که امارت اسلامی تهدیدهای امنیتی در برابر کشورها از خاک افغانستان را، خنثا کرده ‌است.

در همین حال، ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، در این نشست به نقل از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه، تأکید کرده ‌است که بدون حضور تمام اقوام در ساختار حکومت‌داری افغانستان، تأمین صلح و ثبات ممکن نیست.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او، هم‌چنان اعلام کرده که روسیه آماده‌ است تا زمینه‌ی گفت‌وگوهای صلح در افغانستان را مهیا کند. همین گونه، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان، در این نشست از عمل‌کرد امارت اسلامی مبنی بر مبارزه با هراس‌افکنی، نیز اظهار نارضایتی کرده‌ است.

گفتنی است که امیرخان متقی در رأس هیئتی از امارت اسلامی، در نشست «فرمت مسکو» که در کازان، پایتخت تاتارستان با حضور نمایندگان بیش از ۱۰ کشور برگزار شده بود، اشتراک و سخن‌رانی کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: