در نشست دور پیش «فرمت مسکو» که در ۱۶ نومبر سال گذشته، به این دلیل که حکومت سرپرست امارت اسلامی موفق به تشکیل حکومت فراگیر نشده، دعوت نشد. همین گونه، در آن نشست نگرانی‌های جدی از وضعیت جاری در افغانستان به ویژه تهدیدهای هراس‌افکنی از سوی اشتراک‌کنندگان آن، مطرح شده بود.

با این که هم‌اکنون نه حکومت فراگیر در افغانستان تشکیل و نه هم به نگرانی‌های اشتراک‌کنندگان نشست گذشته‌ی فرمت مسکو رسیدگی شده؛ اما به نشست آینده‌ی آن، حکومت سرپرست امارت اسلامی دعوت شده‌ است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بر اساس اعلامیه‌ای که وزارت امور خارجه از دیدار امیرخان متقی، سرپرست این وزارت با دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در کابل، پخش کرده، در این دیدار سفیر روسیه سرپرست وزارت امور خارجه را برای اشتراک به نشست آینده‌ی فرمت مسکو دعوت کرده‌ است.

ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌، در این باره می‌گوید: «متقی صاحب از دعوت روسیه قدردانی کرد و تأکید کرد که نشست فارمت مسکو برای هم‌آهنگی منطقه‌ای، نقش مهمی را بازی می‌کند.»

برخی از آگاهان مسائل سیاسی، باور دارند که روسیه با دعوت حکومت سرپرست به نشست آینده‌ی فرمت مسکو، می‌خواهد نگرانی‌هایی که از جانب افغانستان دارد و خواست‌هایش در این راستا را به گونه‌ی رودررو با مقام‌های این حکومت در میان بگذارد.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «کدام تغییر یا بهبودی به شکایت‌های کشورهای همسایه که از تروریزم دارند، نیامده ‌است. آن‌ها می‌خواهند پیام شان را روبه‌رو بگویند و روابط هم بهتر از پیش نشده ‌است.»

برخی دیگر از آگاهان مسائل سیاسی، به این باور اند که دعوت نماینده‌ای از حکومت کنونی افغانستان در نشست مسکو، مهم است؛ اما آنان توقع دارند که در این نشست فیصله‌ی عملی برای حل مسائل افغانستان روی دست گرفته شود.

باقر محسنی، دیگر آگاه مسائل سیاسی، تأکید می‌کند که حل مشکلات سیاسی افغانستان در سطح بین‌الملل، نیازمند حل مشکلات داخلی کشور است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او می‌گوید: «تا زمانی که مشکلات سیاسی در داخل افغانستان باقی بماند، باور من این است که مشکلات نظام در سطح بین‌الملل حل نخواهد شد.»

نشست فرمت مسکو از ۲۰۱۷ به این سو به منظور رسیدگی به مسائل افغانستان به شکل یک سازوکار گفت‌‌وگو، به اشتراک کشورهای منطقه و همسایه‌های افغانستان برگزار می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: