مسئولان در وزارت صنعت و تجارت، امروز (سه‌شنبه، ۸ حمل) در نشستی در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، گزارش کاری ۱۴۰۱ این وزارت را با رسانه‌ها شریک کردند. بر اساس معلومات مسئولان در این وزارت، افغانستان اکنون کم‌ازکم در تولید ۵۰ کالای صنعتی، به خودکفایی رسیده‌ است.

قدرت‌الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت، در این نشست می‌گوید: «به گونه‌ی مثال، بخش ذوب آهن و تولید سیخ گول هم‌چنان تولیدات مواد شوینده، ۱۵ قلم کالای دارویی و سکتور نوشابه و قالین، به خودکفایی رسیده ‌است.»

معین وزارت صنعت و تجارت، می‌افزاید که در یک ‌سال گذشته، به ۵۱۰۰ بازرگان جواز فعالیت بازرگانی توزیع شده‌ و هم‌چنان ۷۲۲۸ جواز دیگر تمدید و ۳۳۳ جواز نیز، لغو شده ‌است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

مسئولان در وزارت صنعت و تجارت، با اشاره به فراهم‌آوری سهولت‌ها در بخش سرمایه‌گذاری، می‌گویند که در یک ‌سال گذشته، ۱۰۰ تاجر خارجی به افغانستان آمده‌ و از آمادگی شان برای سرمایه‌گذاری اطمینان داده‌ اند.

در کنار این، مسئولان در وزارت صنعت و تجارت، می‌افزایند که در یک سال گذشته، تعرفه‌ی مواد اولیه‌ی وارادتی را ۱.۵ تا ۲.۵ درصد و تعرفه‌ی واردات ماشینری را، به صفر کاهش داده‌ اند.

مسئولان در وزارت صنعت و تجارت، هم‌چنان می‌گویند که افغانستان در یک سال گذشته، نزدیک به دو میلیارد دالر صادرات داشته است و برای افزایش درآمد از صادرات، تلاش‌ دارند در پنج ولایت به شمول کابل، مرکزهای پروسس کالاهای صادراتی را ایجاد کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

احسان‌الله فطرت، رییس انکشاف صادرات وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید: «عامل مهم افزایش صادرات این است که ما تعرفه‌ی مواد وارداتی و مواد خام را کاهش داده‌ایم. برای همین، این جا تولید بیش‌تر شده و این سبب افزایش صادرات شده‌ است.»

وزارت صنعت و تجارت در حالی از افزایش صادرات در سال گذشته خبر می‌دهد که به دلیل درنظرنگرفتن نیازهای داخلی به دنبال صادرات برخی کالاها، نرخ آن در بازارهای داخلی به شکل سرسام‌آوری افزایش داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: